2003 Coaches' All-League Teams
Return to Home Page


INTER-AC LEAGUE

FIRST TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Brian Grandieri (MVP) Malvern 6-4 G Jr.
Sean Singletary Penn Charter 5-11 G Jr.
Rob Kurz Penn Charter 6-8 G-F Jr.
Dan Plunkett Malvern 6-4 F Jr.
Zack Zeglinski Penn Charter 5-11 G So.
Pat Whitworth C. Hill 6-2 G Sr.

SECOND TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Larry Sharp Gtn. Acad. 6-0 G Jr.
Pete Kathopoulis Hav. School 5-11 G Jr.
Ron Frazier Episcopal 5-10 G Sr.
Matt Ryan Penn Charter 6-5 F Sr.
Brian Grimes Gtn. Acad. 6-6 F So.
Ryan Ayers Gtn. Acad. 6-5 F So.
Gerald Henderson Episcopal 6-4 F-C Fr.

CATHOLIC LEAGUE

NORTH

FIRST TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Kyle Lowry (MVP) Dougherty 5-9 G Jr.
Greg Arrow Wood 6-3 G Sr.
DeSean White Dougherty 6-7 F-C Jr.
Joe Mullin Ryan 6-5 F Jr.
Will Furey La Salle 6-7 C Sr.

SECOND TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Shane Clark Dougherty 6-6 F Jr.
Bill Geiger Judge 6-1 G Sr.
Matt Spadafora Wood 6-4 G So.
Isaac Greer Dougherty 6-0 G Sr.
Charles Evans North 6-1 G Jr.

THIRD TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Tom Keenan Judge 6-5 F-C Sr.
Mike Ross McDevitt 6-6 F-C Sr.
Bilal Benn Dougherty 6-5 G-F Jr.
Chris Reedman La Salle 5-9 G Sr.
Jim Welsh Ryan 6-2 G Jr.
Brian Donohoe La Salle 6-1 F Sr.
SOUTH

FIRST TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Mark Zoller (MVP) SJ Prep 6-5 F-C Sr.
Charron Fisher Roman 6-3 F-C Jr.
Jordan Ingram Carroll 6-6 F-C Sr.
Richard Cunningham Neumann 5-9 G Jr.
John Griffin SJ Prep 6-2 G Jr.

SECOND TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Chris Clark SJ Prep 5-8 G Jr.
Antwain Wynn Neumann 5-9 G Sr.
Mike Springman Carroll 6-4 G-F Jr.
Andre Sloan-El Roman 6-3 G Jr.
Adon El Neumann 6-5 F Jr.

THIRD TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Marshall Taylor West 6-4 G-F Jr.
James Mitchell O'Hara 6-5 F-C Sr.
Brett Johnson Roman 6-5 F-C Jr.
T.J. Valerio SJ Prep 6-1 G Sr.
Rob Latimer West 6-1 G Jr.

PUBLIC LEAGUE

FIRST TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Maureece Rice Mansion 6-0 G Sr.
Jason Cain Bartram 6-9 C Sr.
Wayne Marshall King 6-10 C Sr.
Troy Roundtree Northeast 6-4 F Sr.
Michael Green FLC 6-1 G Sr.
Tim Young Edison 6-2 G-F Sr.
Tyreek Byard FLC 6-5 G-F Sr.
Mark Tyndale Gratz 6-4 F Jr.
Shawn Sabb Southern 6-5 C Jr.
Baltazar Feliciano Kensington 5-6 G Sr.

SECOND TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Omar Johnson Gratz 5-9 G Sr.
Dontay Tabbs Washington 6-8 C Sr.
Tariq Chandler Fels 6-1 F-C Sr.
Brian Smith Franklin 6-0 G Sr.
Stefon Jackson King 6-4 F Sr.
Antoine Brown Southern 6-1 G Jr.
Delton Morgan-Hines Mansion 6-5 F-C Sr.
Chris Feggans GAMP 6-1 G-F Sr.
Khalil Abdus-Salaam Bartram 6-5 F Sr.
Charles Jones Bartram 6-0 G Sr.

THIRD TEAM

Name School Ht. Pos. Yr.
Tywain McKee Furness 6-0 G Jr.
Ramik Roberts Olney 6-1 G Sr.
Tyrone Crawley Roxborough 5-9 G Sr.
Kechan Myers E&S 6-0 G Jr.
Andre Hammond King 6-2 G Sr.
Elijah Talbert Overbrook 6-4 C Sr.
Rashawn Dennis Parkway 6-1 G Sr.
Darryl White Frankford 6-5 F-C Sr.
Kyree Brown Dobbins 6-3 G Jr.
John Davis Lincoln 5-10 G Sr.