Philadelphia High School Basketball
Catholic League Markward Club Winners
(Through 2016-17)

Return to TedSilary.com Home Page


Year Name School

1947

John Gillespie

Prep

1948

None selected

1949

Ernie Beck

West

1950

Tom Gola

La Salle

1951

Tom Gola

La Salle

1952

John "Misty" Fannon

ST More

1953

Bill Lindsay

West

1954

Bob Devine

West

1955

Joe Ryan

Prep

1956

Jim Kenny

North

1957

Tom Samulewicz

North

1958

Jim Gannon

Neumann

1959

Billy Hoy

More

1960

Frank Corace

Bonner

1961

George Sutor

Judge

1962

Matt Guokas Jr.

Prep

1963

Chuck Storm

Roman

1964

Rich Berberian

West

1965

Frank Gillen

Neumann

1966

Mike Hauer

Bonner

1967

Bob Atene

Neumann

1968

Hank Siemiontkowski

North

1969

Tom Ingelsby

O'Hara

1970

Jim O'Brien

Roman

1971

Bill Magarity

Dougherty

1972

Mo Howard

Prep

1973

Jim "Chico" Singleton

Roman

1974

Lloyd Ranson

Neumann

1975

Zane Major

Roman

1976

Michael Brooks

West

1977

Fran McCaffery

La Salle

1978

Reggie Jackson

Roman

1979

Steve Senko

Ryan

1980

Lonnie McFarlan

Roman

1981

Randy Monroe

Roman

1982

Chip Greenberg

La Salle

1983

Dallas Comegys

Roman

1984

Rodney Blake

Bonner

1985

Mark Stevenson

Roman

1986

Barry Bekkedam

Carroll

1987

Vince Curran

Prep

1988

Brian Daly

Bonner

1989

Eddie Malloy

O'Hara

1990

Chris Mooney

Ryan

1991

Bernard Jones

Roman

1992

Cuttino "Cat" Mobley

Dough

1993

Marc Jackson

Roman

1994

Rashid Bey

Neum

1995

Lari Ketner

Roman

1996

Donnie Carr

Roman

1997

Martin Ingelsby

Carroll

1998

Rasual Butler

Roman

1999

Kasim Holloman

Prep

Tim Whalen

Wood

2000

Eddie Griffin

Roman

2001

Tamal Forchion

Roman

2002

Mike Spadafora

Wood
2003 Mark Zoller Prep
2004 Charron Fisher Roman
2005 Matt Spadafora Wood
2006 Mike Ringgold Roman
2007 Jeff Jones Bonner
2008 Andrew Rogers Ryan
2009 Maalik Wayns Roman
2010 Tony Chennault N-G
2011 Lamin Fulton N-G
Juan'ya Green Carroll
2012 Gene Williams Prep
2013 Stephen Vasturia Prep
2014 Ja'Quan Newton N-G
2015 Chris Clover Prep
2016 Ryan Daly Carroll
2017 Collin Gillespie Wood