Philadelphia High School Basketball
Overall Markward Club Winners
(Through 2015-16)

Return to TedSilary.com Home Page


Year

Name

School

1947

John Gillespie

SJ Prep

1948

Larry Goldsborough

Overbrook

1949

Ernie Beck

W. Catholic

1950

Tom Gola

La Salle

1951

Tom Gola

La Salle

1952

John "Misty" Fannon

ST More

1953

Guy Rodgers

Northeast

1954

Wilt Chamberlain

Overbrook

1955

Wilt Chamberlain

Overbrook

1956

Jim Kenny

N. Catholic

1957

Fred Schmidt

Lincoln

1958

Wayne Hightower

Overbrook

1959

Billy Hoy

ST More

1960

Walt Hazzard

Overbrook

1961

George Sutor

Judge

1962

Matt Guokas Jr.

SJ Prep

1963

Chris Kefalos

Bartram

1964

Joe Heiser

Central

1965

Frank Gillen

Neumann

1966

Walter "Buddy" Harris

Roxborough

1967

Bob Atene

Neumann

1968

Hank Siemiontkowski

N. Catholic

1969

Tom Ingelsby

O'Hara

1970

Jim O'Brien

Roman

1971

Andre McCarter

Overbrook

1972

Joe Bryant

Bartram

1973

Jim "Chico" Singleton

Roman

1974

Milt Colston

Olney

1975

Zane Major

Roman

1976

Michael Brooks

W. Catholic

1977

Gene Banks

W. Phila.

1978

Reggie Jackson

Roman

Clarence "Eggy" Tillman

W. Phila.

1979

Horace Owens

Dobbins

1980

Lonnie McFarlan

Roman

1981

Vic Alexander

Franklin

1982

Chip Greenberg

La Salle

1983

Dallas Comegys

Roman

1984

Rodney Blake

Bonner

1985

Jerome "Pooh" Richardson

Franklin

1986

Lionel Simmons

Southern

1987

Doug Overton

Dobbins

1988

Brian Daly

Bonner

1989

Eddie Malloy

O'Hara

1990

Eugene Burroughs

Episcopal

1991

Kareem "Rab" Townes

Southern

1992

Tim Krug

P. Charter

1993

Rasheed Wallace

Gratz

1994

Steve Goodrich

P. Charter

1995

Rasheed Brokenborough

Univ. City

1996

Donnie Carr

Roman

1997

Martin Ingelsby

Carroll

1998

Rasual Butler

Roman

1999

John Cox

Eng. & Sci.

2000

Eddie Griffin

Roman

2001

Tamal Forchion

Roman

2002

Matt Walsh

Gtn. Acad.

2003 Maureece Rice Mansion
2004 Mark Tyndale Gratz
2005 Scott Rodgers Central
2006 Wayne Ellington Episcopal
Gerald Henderson Episcopal
2007 Jeff Jones Bonner
2008 Andrew Rogers Ryan
2009 Maalik Wayns Roman
2010 Tony Chennault Neum.-Gor.
2011 Jerrell Wright Dobbins
2012 Maurice "Doo-Wop" Watson Boys' Latin
2013 Stephen Vasturia SJ Prep
2014 Ja'Quan Newton Neum.-Gor.
2015 Chris Clover SJ Prep
2016 Ryan Daly Carroll