Daily News All-City FB Team, 2002
Return to Home Page


FIRST TEAM OFFENSE
  Linemen: Jameel McClain, Washington, 6-2, 240, sr.; John Quinn, St.
Joe’s Prep, 6-4, 245, sr.; Ed McDuffie, Neumann, 6-4, 310, sr.; Bruce
Pohlot, La Salle, 6-3, 265, sr.; Michael Meehan, Malvern, 6-3, 240, sr.
  Receivers: Akil Stokes, Germantown, 5-11, 160, sr.; Paul McNichol,
Bonner, 6-3, 205, sr.
  Quarterback: Matt Ryan, Penn Charter, 6-5, 205, sr.
  Running backs: Pat Kaiser, St. Joseph’s Prep, 5-10, 190, sr.; Curtis
“Boonah” Brinkley, West Catholic, 5-10, 170, sr.; Tyree Watson, Gratz,
5-11, 170, sr.
  Multipurpose: Chaz Scott, Carroll, 6-foot, 170, sr.; Brian Mitchell,
North Catholic, 6-foot, 215, sr.
  Kicker: Pat Kaiser, St. Joseph’s Prep, 5-11, 190, sr.
  Punter: Robert McHugh, McDevitt, 6-3, 210, sr.
FIRST TEAM DEFENSE
  Linemen: Matt Brazil, Con.-Egan, 6-4, 245, sr.; James “Big Rig”
Roderick, Carroll, 6-1, 260, sr.; T.J. Cascio, Malvern, 5-11, 205, sr.;
Chris Galbally, La Salle, 6-foot, 205, sr.
  Linebackers: Tony McDevitt, Penn Charter, 6-foot, 205, sr.; Robbie
“Beano” Spivey, Gratz, 6-2, 195, sr.; Rob Biernat, Con.-Egan, 6-3, 215,
sr.; Brian Tracz, St. Joe’s Prep, 6-2, 225, jr.
  Backs: Jonathan Jackson, West Catholic, 6-1, 175, sr.; Eric Clark,
Northeast, 6-foot, 180, sr.; Craig Haywood, O’Hara, 5-10, 170, sr.; Adam
Hartman, Frankford, 5-10, 180, sr.

SECOND TEAM OFFENSE
  Linemen: Justin Faust, Carroll, 6-4, 250, sr.; Roger Syracuse,
Episcopal, 6-2, 240, sr.; David Eshun, Edison, 6-3, 270, sr.; Tom
Sugden, Roman, 6-4, 300, sr.; Mike Boles, Penn Charter, 6-3, 230, sr.
  Receivers: Tyler Yerk, Gtn. Academy, 6-1, 180, jr.; Steve Quinn, St.
Joe’s Prep, 6-2, 185, soph.
  Quarterback: Sean Grieve, Gtn. Academy, 6-1, 175, jr.; Darrell “D.J.”
Turner, Frankford, 6-6, 210, sr.
  Running backs: Jimmy Porreca, Neumann, 6-foot, 200, sr.; Khalif Boldin,
Dobbins, 5-8, 190, sr.; Steve Slaton, Conwell-Egan, 5-11, 175, soph.
  Multipurpose: Sean Singletary, Penn Charter, 5-11, 160, jr.
  Kicker: Chris Schrader, Bonner, 6-1, 180, sr.
  Punter: Matt Fischer, Conwell-Egan, 5-10, 180, jr.
SECOND TEAM DEFENSE
  Linemen: Will Grant, West Catholic, 6-foot, 315, sr.; Paul “P.J.”
Johnson, Germantown, 5-11, 280, sr.; Jarrod Williams, Penn Charter, 6-2,
210, sr.; Mike Norrett, Episcopal, 6-foot, 295, sr.
  Linebackers: Lateef Ferguson, Dobbins, 6-foot, 220, sr.; Omar
McDonnaugh, Germantown, 5-10, 205, jr.; Corey Cannon, O’Hara, 6-1, 200;
Brandon Edwards, McDevitt, 5-10, 190, sr.
  Backs: Marcus Kennedy, Washington, 6-foot, 185, sr.; Dion “Flea”
Whittington, King, 6-3, 215, sr.; Danny Jones, St. Joseph’s Prep, 5-8,
160, sr.; Paul Roken, Judge, 6-1, 170, sr.

THIRD TEAM OFFENSE
  Linemen: Mike Techtmann, Gtn. Academy, 6-foot, 240, sr.; Matt Blong,
Bonner, 5-11, 240, sr.; Ricky Rolon, Frankford, 6-2, 235, sr.; Tom
Coyne, Malvern, 6-1, 265, sr.; Jimmy John McElvaney, Dougherty, 6-foot,
245, sr.
  Receivers: Carl Peterson, Judge, 5-11, 155, jr.; Bill Freiling, Ryan,
6-foot, 205, sr.; Justin Holiday, Gtn. Academy, 5-9, 180, jr.
  Quarterback: Matt Stefanski, St. Joseph’s Prep, 6-1, 180, sr.; Andre
Sloan-El, Roman, 6-2, 185, jr.
  Running backs: Akeem “Feathers” Green, Bok, 5-9, 170, sr.; Johnny Ortiz,
Roman, 5-8, 150, sr.; Anthony Heygood, O’Hara, 6-1, 195, jr.
  Multipurpose: Chris Williams, Central, 5-10, 190, sr.
  Kicker: Steve Sandberg, Northeast, 5-9, 165, sr.
  Punter: Keenan Brooks, Overbrook, 5-7, 215, sr.
THIRD TEAM DEFENSE
  Linemen: Omar Emmens, O’Hara, 6-2, 250, sr.; Anthony Mora, Wood, 6-foot,
250, sr.; Joe Tizol, Northeast, 6-1, 210, sr.; Bryant Jennings, Franklin, 6-3,

240, sr.
  Linebackers: Marvin Snipes, Bartram, 6-1, 205, sr.; Chester Roebuck,
West Catholic, 6-2, 245, sr.; Kevin Snyder, King, 5-10, 220, sr.;
Charron Fisher, Roman, 6-3, 225, jr.; Mike Coll, Ryan, 5-11, 170, sr.
  Backs: Matt McGurkin, La Salle, 5-8, 135, sr.; Larry Turner,
Washington, 5-9, 180, sr.; Mike Melvin, Malvern, 6-foot, 165, sr.; Mike
“Benji” Gillespie, Neumann, 6-foot, 190, sr.

HONORABLE MENTIONS
  Offense: Tom Hayden, O’Hara, L, jr.; Richard Mink, Bartram, L, sr.;

Edwin "Goose" Cruz, Franklin, L, sr.; Darryl Watson, West Phila., L, sr.;
Sirag Shifa, Southern, L, sr.; Al Meacham, Neumann, Rec., sr.; Jordan
Anderson, Central, Rec., jr.; Pat Brochet, Carroll, QB, sr.; Joe DeLeo,
Ryan, QB, sr.; Mike Eaton, Judge, QB, sr.; Keenan Nelson, Edison, QB,
sr.; Bryan Savage, Haverford School, QB, jr.; Ryan Stewart, Carroll, RB,
jr.; Brian Donohoe, La Salle, RB, sr.; Jestin Brisbon, Franklin, RB,
sr.; Sean Agnew, La Salle, MP, sr.; Frank Nunan, Bonner, MP, sr.
  Defense: Kevin Cahill, Roman, L, sr.; Rafael Calzadilla, Kennedy-Kenrick,

L, sr.; Cedric McNear, Dobbins, L, sr.; Randy Brooks, Washington, L, sr.;
Dan Concannon, Neumann, LB, sr.; Tom Bowen, Roman, LB, jr.; Voncel
Harrigan, Gratz, LB, sr.; Joselito Cruz, Frankford, LB, sr.; Kevin Lilly,
Malvern, LB, sr.; Nate Egner, St. Joseph’s Prep, B, sr.; Robert Ramsey,
West Catholic, B, sr.; Dan Quinn, Conwell-Egan, B, sr.; Sharif Nash,
Frankford, B, sr.; Darrell Fincher, Franklin, B, jr.; Rob Hitschler, Penn Charter,
B, sr.