Philadelphia High School Basketball
Coaches' All-Public Honorees,
Multiple Years
(Through '15)

Return to TedSilary.com Home Page


FOUR-TIME FIRST-TEAMERS

Name

School

Years

Maurice "Doo-Wop" Watson

Boys' Latin

2009-12

THREE-TIME FIRST-TEAMERS

Name

School

Years

Wilt Chamberlain

Overbrook

1953-55

Joe Anderson

Simon Gratz

1969-71

Clarence "Eggy" Tillman

West Philadelphia

1976-78

Faron "Meatball" Hand

Franklin L. Center

1990-92

Rasheed Wallace

Simon Gratz

1991-93

Tyrone Weeks

Franklin L. Center

1991-93

Rasheed Brokenborough

University City

1993-95

Lynn Greer

Engineering & Science

1995-97

Maureece Rice Strawberry Mansion 2001-03
Malcolm Eleby Franklin L. Center 2005-07
Markieff Morris Prep Charter 2005-07
Andrew "Scootie" Randall Communications Tech 2006-08
Rysheed Jordan Roberts Vaux 2011-13
Mike Sturdivant Masterman 2011-13

TWO-TIME FIRST-TEAMERS

Name

School

Years

Ralph Naimoli

Bartram

1946-47

Norm Grekin

West Philadelphia

1947-48

Jackie Moore

Overbrook

1949-50

Ray Shiffner

Roxborough

1949-50

Bob Gainey

Ben Franklin

1950-51

Joe Belmont

Northeast

1951-52

Clarence "Bud" Houck

Abraham Lincoln

1953-54

Jim "Tee" Parham

Northeast

1954-55

Ray "Chink" Scott

West Philadelphia

1955-56

Wayne Hightower

Overbrook

1957-58

Obie Snyder

Germantown

1958-59

J.D. Graham

Frankford

1958-59

Ralph Heyward

Overbrook

1958-59

Ernest "Sonny" Jackson

West Philadelphia

1959-60

Joe Hindelang

Abraham Lincoln

1962-63

Joe Heiser

Central

1963-64

Larry Cannon

Abraham Lincoln

1964-65

Walter "Buddy" Harris

Roxborough

1965-66

Ron Eleby

Overbrook

1968-69

Henry Szott

Frankford

1969-70

Jim Baker

Olney

1970-71

Andre McCarter

Overbrook

1970-71

Mike Sojourner

Germantown

1971-72

John "Chubby" Cox

Roxborough

1972-73

Joe Gore

Simon Gratz

1973-74

Greg Joyner

Northeast

1974-75

Tim Smith

West Philadelphia

1974-75

Gene Banks

West Philadelphia

1976-77

Horace Owens

Dobbins

1978-79

Calvin Dixon

Central

1978-79

Rico Washington

Frankford/Ben Franklin

1982-83

Anthony Robinson

Edison

1982-83

Greg Jacobs

Martin Luther King

1982-83

Howard Evans

West Philadelphia

1983-84

Michael Anderson

Engineering & Science

1983-84

Henry Smith

West Philadelphia

1983-84

Ernest "Pop" Lewis

Germantown

1983-84

Troy Daniel

Lamberton

1983-84

Greg "Bo" Kimble

Dobbins

1984-85

Jerome "Pooh" Richardson

Ben Franklin

1984-85

Eric "Hank" Gathers

Dobbins

1984-85

Lionel Simmons

Southern

1985-86

Brian Shorter

Simon Gratz

1985-86

Randy Woods

Ben Franklin

1987-88

Carlin Warley

Frankford

1988-89

Andre Daniel

Lamberton

1988-89

Aaron McKie

Simon Gratz

1989-90

Kareem "Rab" Townes

Southern

1990-91

Tyrone Mason

Bartram

1990-91

Jason Lawson

Olney

1992-93

Rondell Turner

University City/Gratz

1992-93

Shawn "Reds" Smith

Simon Gratz

1993-94

Petrick Sanders

Frankford

1995-96

Abdul Taylor

Audenried

1995-96

Malik Moore

Martin Luther King

1995-96

Marvin O'Connor

Simon Gratz

1996-97

Kevin "Buzzy" Forney

Strawberry Mansion

1997-98

Adam Brown

William Penn

1997-98

John Cox

Engineering & Science

1998-99

Melvin Eason

Thomas Edison

1998-99

Phillip Alston

Frankford

1999-00

Mark Tyndale Simon Gratz 2003-04
Shawn Sabb Southern 2003-04
Kenny St. George Central 2005-06
Lewis Leonard Frankford 2005-06
Tyrell Coleman Germantown 2005-06
Zahir Carrington Julia Masterman 2005-06
Aaron Stephens University City 2005-06
George Baker Edison 2006-07
Tamir Johnson Imhotep 2006-07
Novar Gadson Bartram 2007-08
Jamil Brown Lamberton 2007-08
Dwayne Davis Strawberry Mansion 2007-08
Nurideen Lindsey Overbrook 2007-08
Parrish Grant Prep Charter/Imhotep 2008-09
Jose Ortiz MC&S 2008-09
Ferg Myrick Prep Charter 2008-09
Tyrone Garland Bartram 2009-10
Tyree Smith Gratz 2009-10
Jay Harris Robeson 2009-10
Jerrell Wright Dobbins 2010-11
David Appolon Imhotep 2010-11
Ameen Tanksley Imhotep 2010-11
Markeith Mont World Comm. 2010-11
Xavier Harris Constitution 2010-11
Rysheed Jordan Vaux 2011-12
Mike Sturdivant Masterman 2011-12
Demetrius Davenport Palumbo 2011-12
Nadir Matthews Bodine 2011-12
Shaquille Bowman Esperanza 2011-12
Daiquan Walker Constitution 2011-12
Jahyde Gardiner Freire 2012-13
Tobias Stokes GAMP 2012-13
Jeremiah "Lump" Worthem MC&S 2012-13
no repeaters in 2014
Ahmad "J.R." Gilbert Constitution 2014-15
Kimar Williams Constitution 2014-15
Montrell Gilliam Edison 2014-15
Dominick Morales Future 2014-15
Sammy Foreman King 2014-15
Samir Doughty MC&S 2014-15
Elmange Watson NE/Wash 2014-15
Antwan James Sayre 2013, '15