Coaches' All-Public Teams
(1980-2004)
Return to TedSilary.com Home Page


G Pts Avg.

1980

FIRST TEAM

Tony Costner

Ovb

14 286 20.4

Willie Oliphant

NE

15 358 23.9

Dallas Philson

Sou

14 299 21.4

Phil Burton

Fkn

15 259 17.3

Kevin "Cat" Compton

Fkd

15 316 21.1

Jerry Moore

West

14 233 16.6

James "Slurp" Gambrell

Edi

15 320 21.3

Leon "Duke" Linder

Bart

14 259 18.5

Greg "Box" Brandon

West

12 187 15.6

Steve Black

Ovb

13 179 13.8

SECOND TEAM

Ray Arrington

UC

15 286 19.1

Roy Jeffries

Oln

15 285 19.0

Ivan Felder

King

15 206 13.7

Alfonso McCloud

Gtn

15 192 12.8

Leon Jones

Dobb

15 231 15.4

Darryl Banks

Penn

14 186 13.3

Ron Kahny

Rox

12 157 13.1

Mark Tarboro

Sou

13 206 15.8

James Roulhac

Gtz

15 173 11.5

Brian Garwood

Penn

14 190 13.6

Craig McCollum

Linc

15 291 19.4

Roger Harper

King

13 86 6.6

Lorenzo Douglas

UC

15 195 13.0

1981

FIRST TEAM

Vic Alexander

Fkn

16 257 16.1

Ivan Felder

King

14 235 14.8

Anthony Chennault

Fkd

15 305 20.3

Terry Pittman

Gtz

16 247 15.4

Keith Walker

Fkn

16 256 16.0

John Bellinger

Edi

16 280 17.5

Ronald Johnson

West

15 235 15.7

Frank Bagley

Bok

15 305 20.3

Bernard Witherspoon

Sou

12 188 15.7

Reed Brown

Gtn

16 245 15.3

SECOND TEAM

Timmy Brown

Mast

16 255 15.9

Darren Keith

Mast

16 290 18.1

Ernell Harley

Mast

16 248 15.5

Bruce Davis

West

11 185 16.8

Gary Bennett

Cent

16 283 17.7

John McQueen

Dobb

16 248 15.5

Valin King

Edi

16 173 10.8

Brian Garwood

Penn

16 244 15.3

Ken Nelson

NE

15 213 14.2

Andy Jones

Sou

15 236 15.7

Kevin Johnston

King

16 190 11.9

Kevin Palmer

Ovb

14 221 15.8

Rico Washington

Fkd

15 226 15.1

1982

FIRST TEAM

Rico Washington

Fkd

11 267 24.3

Timmy Brown

Mast

13 250 19.2

Gary Bennett

Cent

12 278 23.2

Thomas "Reggie" Faison

Fkn

12 223 18.6

Timmy Pounds

Ovb

12 201 16.8

Darren Keith

Mast

13 223 17.2

Anthony Robinson

Edi

12 211 17.6

Kenny Glass

Bart

12 248 20.7

Jerome Brisbon

Penn

13 369 28.4

Anthony "Hubba Bubba" King

Penn

13 327 27.3

Greg Jacobs

King

12 206 17.2

Ronald Barnett

Oln

13 290 22.3

SECOND TEAM

Nate Blackwell

Sou

12 205 17.1

Howard Evans

West

11 205 18.6

Allen Jones

Dobb

13 215 16.5

Chris Blocker

NE

13 240 18.5

Marcus Washington

Rox

12 199 16.6

Keith "Rock" Smith

Fkn

13 196 15.1

Austin Wilder

Fkd

13 194 14.9

Drew Warthen

West

10 111 11.1

Henry Smith

West

12 181 15.1

Mike Richmond

Sou

12 149 12.4

Michael Anderson

E&S

13 254 19.5

Ernest "Pop" Lewis

Gtn

11 169 15.4

Anthony McFadden

Oln

12 204 17.0

1983

FIRST TEAM

Rico Washington

Fkn

7 122 17.4

Nate Blackwell

Sou

9 156 17.3

Anthony Robinson

Edi

7 155 22.1

Greg Jacobs

King

9 190 21.1

Howard Evans

West

8 147 18.4

Michael Anderson

E&S

9 200 22.2

Chris Blocker

NE

9 187 20.8

Anthony McFadden

Oln

8 165 20.6

Ahmad Gilbert

Ovb

7 119 17.0

Henry Smith

West

8 104 13.0

Ernest "Pop" Lewis

Gtn

9 153 17.0

Troy Daniel

Lamb

9 247 27.4

SECOND TEAM

Herman "Coozy" Willis

Ovb

8 132 16.5

Nate Boyd

Wash

9 192 21.3

Jonathan Orr

Cent

5 105 21.0

Jerome Brisbon

Penn

8 182 22.8

Guy Thomas

Fkd

9 148 16.4

Calvin Gambrell

Edi

7 124 17.7

Ed Robinson

Fkn

8 103 12.9

Dana "Dano" Garner

Mast

8 122 15.3

Octavius "Tate" Davis

Ovb

8 69 8.6

Max Blank

Wash

9 136 15.1

Darin "Munchy" Mason

Mast

8 146 18.3

Owolabi Folami

Mans

8 123 15.4

Andrew Marshall

Gtn

8 125 15.6

1984

FIRST TEAM

Howard Evans

West

12 279 23.3

Michael Anderson

E&S

12 375 31.3

Max Blank

Wash

12 290 24.2

Greg "Bo" Kimble

Dobb

13 344 26.5

Troy Daniel

Lamb

12 386 32.1

Henry Smith

West

11 242 22.0

Jerome "Pooh" Richardson

Fkn

13 208 16.0

Eric "Hank" Gathers

Dobb

13 298 22.9

Darin "Munchy" Mason

Mast

12 317 26.4

Brian "Sugar" Smith

Fkn

13 239 18.4

SECOND TEAM

Jody Johnson

Sou

12 232 19.3

Paul "Snoop" Graham

Oln

12 285 23.8

Marvin Powell

King

6 66 11.0

Scott Slade

King

10 191 19.1

Rudy Yuille

Bart

12 270 22.5

Jonathan Jones

Cent

13 257 19.8

Johnny McDonald

FLC

13 308 23.7

Rodney Shorter

Gtz

13 182 14.0

Tony Cotton

Rox

13 181 13.9

Marcus Owens

Gtn

13 225 17.3

THIRD TEAM

Brian Shorter

Gtz

13 199 15.3

Mike Brice

Bok

12 170 14.2

Tony Crawford

Fkd

11 186 16.9

Willard Mack

Penn

13 295 22.7

John Green

Oln

12 235 19.6

Darrell "Heat" Gates

Dobb

13 136 10.5

Lionel Simmons

Sou

12 151 12.6

Will Bolds

Fkn

13 156 12.0

Tommy Gilbert

Ovb

12 139 11.6

Amos Clay

Mans

5 110 22.0

1985

FIRST TEAM

Jerome "Pooh" Richardson

Fkn

13 202 15.5

Greg "Bo" Kimble

Dobb

13 298 22.9

Eric "Hank" Gathers

Dobb

13 276 21.2

Paul "Snoop" Graham

Fkn

13 220 16.9

Lionel Simmons

Sou

13 342 26.3

Warren Hawthorne

Mast

13 315 24.2

Brian Shorter

Gtz

13 280 21.5

Jonathan Jones

Cent

13 307 23.6

Henry Jackson

Penn

13 321 24.7

Willard Mack

Penn

13 271 20.8

SECOND TEAM

Will Bolds

Fkn

13 200 15.4

George Yuille

Bart

13 336 25.8

Phil Booth

NE

13 265 20.4

Walt Dozier

Gtz

13 205 15.8

Keith Jones

NE

13 190 14.6

Rodney Shorter

Gtz

12 177 14.8

Irv Hutcherson

Sou

13 161 12.4

Darrell "Heat" Gates

Dobb

13 134 10.3

David Carr

Wash

12 259 21.6

Spencer Thompson

King

13 204 15.7

Ed Urie

Ovb

11 175 15.9

Tom Davis

Oln

13 231 17.8

THIRD TEAM

Harold Wright

Bok

13 216 16.6

Tyrell "Magic" Cromwell

Mast

12 175 14.6

Brian Thompson

Mans

13 180 13.8

Joe Easley

Fkd

13 204 15.7

John Maddox

Edi

13 151 11.6

Eric "Button" Pearson

West

12 202 16.8

Dennis "Dink" Whitaker

Gtz

5 44 8.9

Irwin Johnson

FLC

13 178 13.7

Joey Evans

Edi

13 157 12.1

Vincent "Butter" Smalls

UC

5 68 13.6

1986

FIRST TEAM

Lionel Simmons

Sou

13 427 32.8

Brian Shorter

Gtz

13 416 32.0

Vincent "Butter" Smalls

UC

13 266 20.5

Ellis McKennie

Wash

13 412 31.7

Dennis "Dink" Whitaker

Gtz

13 122 9.4

Reggie Isaac

Bart

13 405 31.2

Tyrell "Magic" Cromwell

Mast

13 245 18.8

Bruce Harvey

Kens

13 224 17.2

Rodney Jones

West

5 75 15.0

Otto Barbour

Oln

13 251 19.3

SECOND TEAM

Willie Hartsfield

Bok

13 220 16.9

Gavin Furbert

NE

13 291 22.4

Derreck Orr

Mast

13 252 19.4

Marshall Taylor

Sou

13 78 6.0

Doug Overton

Dobb

13 162 12.5

Adrian Burke

Fkd

13 291 22.4

Eric Kegler

UC

13 161 12.4

Jonathan Roberts

Oln

13 220 16.9

Walt Jefferson

King

12 227 18.9

Sean Lloyd

Rox

13 316 24.3

THIRD TEAM

Bryant "Sad Eyes" Watson

Fkn

13 151 11.6

Rick Shinholster

Cent

13 192 14.8

Bernard Smith

King

13 182 14.0

William "Randy" Slade

Dobb

13 199 15.3

Kevin Mason

Penn

13 248 19.1

Emanual "Vel" Davis

Kens

13 213 16.4

Keith Walls

Gtz

13 182 14.0

Joey Evans

Edi

13 186 14.3

Robt. "World" Stokes

Sou

13 170 13.1

Warren Greene

Edi

13 163 12.5

1987

FIRST TEAM

Doug Overton

Dobb

13 175 13.5

Robert "World" Stokes

Sou

13 236 18.2

Joe Jefferson

Edi

12 266 22.2

Eddie Savage

Gtz

13 247 19.0

Mike Monroe

West

13 217 16.7

Will Scott

Sou

13 260 20.0

Randy Woods

Fkn

13 278 21.4

James Glass

UC

13 255 21.3

Darryl Oliver

Fkd

13 215 16.5

William "Randy" Slade

Dobb

13 176 13.5

SECOND TEAM

Kevin Smith

Sou

11 179 16.3

Bryant "Sad Eyes" Watson

Fkn

12 156 13.0

Edwin Hall

Cent

13 266 20.5

Jamie Ross

Fkd

13 231 17.8

Corey Kemp

E&S

13 348 26.8

Rick King

Oln

12 256 21.3

Harold Mobley

Wash

12 225 18.8

Larry Stewart

Dobb

13 190 14.6

Sean Hinson

Linc

13 262 20.2

Kyle Carter

NE

12 260 21.7

THIRD TEAM

Dwayne Jeter

West

13 158 12.2

Herb McCutchen

Mast

13 200 15.4

Eric Williams

West

13 150 11.5

Herb Speach

Bok

13 258 19.8

Nate Sutton

Gtn

13 214 16.5

Eric "Rabb" London

Fkn

13 152 11.7

Gene Lett

Pky

12 105 8.8

Terry Giles

Edi

13 190 14.6

Monte Ross

Bod

13 223 17.2

Brian Graves

Oln

13 275 21.2

Rodney Hanner

Bok

13 251 19.3

1988

FIRST TEAM

Randy Woods

Fkn

13 265 20.4

Mik Kilgore

West

13 217 16.7

Brian Graves

Oln

13 357 27.5

Carlin Warley

Fkd

13 252 19.4

Jamie Ross

Fkd

13 216 16.6

Jon Dunmeyer

Dobb

13 204 15.7

Paul "Bust" Todd

King

13 284 21.8

Eric Williams

West

13 175 13.5

Andre Daniel

Lamb

12 320 26.7

Guy Cliett

UC

12 201 16.8

SECOND TEAM

Brian Jones

Fkn

13 208 16.0

Shawn Jackson

Wash

13 303 23.3

Joe Robinson

Cent

13 253 19.5

Mike Tyson

Ovb

13 156 12.0

Jason Warley

Fkd

13 175 13.5

Darryl Simpson

Gtz

12 215 17.9

Corey Shinholster

UC

13 237 18.2

Kevin Rideout

Edi

13 257 19.8

Monte Ross

Bod

11 220 20.0

Mike Terry

FLC

13 246 18.9

THIRD TEAM

Corry Appline

Wash

13 246 18.9

Vincent "Ham" Mason

UC

13 158 12.2

Wasul Crawford

Pky

13 222 17.1

Solomon Walker

FLC

11 166 15.1

Jerry Richardson

Sou

11 134 12.2

Louis Myers

Sou

12 136 11.3

Ricardo Akins

Ovb

13 164 12.6

Kenny Stones

Penn

13 273 21.0

Kenno Clark

Bart

11 204 18.5

Donovan Gaskins

Linc

12 279 23.3

1989

FIRST TEAM

Carlin Warley

Fkd

13 291 22.4

Mike Tyson

Ovb

13 317 24.4

Antoine Jefferson

FLC

12 286 23.8

Phil "Sub" Crump

Fkn

13 262 20.2

Aaron McKie

Gtz

13 255 19.6

Andre Daniel

Lamb

13 403 31.0

Jason Warley

Fkd

13 228 17.5

Corry Appline

Wash

12 256 21.3

Thomas "Skimoe" Hinton

UC

13 316 24.3

Joe Robinson

Cent

13 213 16.4

SECOND TEAM

Louis Myers

Sou

13 229 17.6

Malcolm Musgrove

West

13 240 18.5

Fred Crawford

Penn

13 284 21.8

Kevin Benton

Mast

13 274 21.1

Harry Moore

Gtz

13 194 14.9

James Jefferson

King

13 256 19.7

Jermaine Trottie

Dobb

13 168 12.9

Artis Preston

Oln

13 232 17.8

Wayne Carson

King

11 212 19.3

Wasul Crawford

Pky

13 192 14.8

THIRD TEAM

Derrick Whitfield

Fkn

13 252 19.4

Victor McKnight

Rox

13 267 20.5

Rahmad Murray

E&S

13 258 19.4

Greg Young

Bok

13 233 17.9

Shawn Gee

Cent

12 238 19.8

Brian Godwin

Rox

13 282 21.7

Fred Anderson

NE

12 240 20.0

Kenny Stones

Penn

11 161 14.6

Gregory Coles

King

13 247 19.0

Omar Sanders

Penn

13 166 12.8

1990

FIRST TEAM

Kareem "Rab" Townes

Sou

14 423 30.2

Kevin Benton

Mast

12 333 27.8

Aaron McKie

Gtz

13 227 17.5

Harry Moore

Gtz

12 178 14.8

Tyrone Mason

Bart

14 268 19.1

Roy Lloyd

West

13 248 19.1

Kenya Mobley

Dobb

12 170 14.2

Faron "Meatball" Hand

FLC

11 251 22.8

Fred Anderson

NE

14 298 21.3

Gabe Crowley

Wash

14 288 20.6

SECOND TEAM

Charles Wise

Cent

11 231 21.0

Marvin Stinson

Dobb

12 226 18.8

Craig Wise

Cent

12 256 21.3

Dajuan Williams

Fkn

13 174 13.4

Bill Keene

Oln

13 222 17.1

Maurice Clark

Rox

13 253 19.5

Chris Phillips

Bart

14 206 14.7

Jermaine Smith

Bok

14 222 15.9

Gregory Deas

Pky

13 201 15.5

Uhuru "Joby" Hamiter

Mast

12 246 20.5

THIRD TEAM

Kyle Locke

GAMP

14 302 21.6

Brian Hancock

West

Durant Ratcliff

Pky

12 140 11.7

Alvin Abner

Fkd

14 245 17.5

Sam Sessions

UC

13 196 15.1

Cory Seabrook

Edi

12 150 12.5

Gerald Jordan

West

Eric White

Bod

14 285 20.4

Isaiah Russell

FLC

11 143 13.0

Shawn Feggans

Mast

12 151 12.6

1991

FIRST TEAM

Kareem "Rab" Townes

Sou

9 371 41.2

Craig Wise

Cent

10 333 33.3

Faron "Meatball" Hand

FLC

8 201 25.1

Rasheed Wallace

Gtz

10 138 13.8

Tyrone Weeks

FLC

9 186 20.7

Marvin Stinson

Dobb

9 196 21.8

Levan Alston

Gtz

10 114 11.4

Tyrone Mason

Bart

9 172 19.1

Eric White

Bod

10 381 38.1

Phil "Weasel" Melton

Bart

9 191 21.2

SECOND TEAM

Dennis Caldwell

Edi

10 248 24.8

Amiri "Ralph" Johnson

Pky

8 196 24.5

Wilfred Kirkaldy

Gtz

7 99 14.1

Shawn Harvey

West

9 118 13.1

Jason Lawson

Oln

10 148 14.8

Willie Bright

Bok

9 168 18.7

Uhuru "Joby" Hamiter

Mast

10 178 17.8

Lamar Poole

Edi

10 175 17.5

Andre Griffin

Gtz

10 78 7.8

Darnell Ransom

Gtn

7 152 21.7

Rondell Turner

UC

9 155 17.2

THIRD TEAM

Gerald Jordan

West

9 106 11.8

Randy Howell

Dobb

9 167 18.6

Jerome Barrett

Penn

9 197 21.9

Isaiah "Reese" Montgomery

Ovb

9 118 13.1

Darien Martin

Kens

9 220 24.4

Sherron Vinson

Oln

9 171 19.0

Brandon Edwards

Fkn

9 145 16.1

Stacey Williams

Mans

9 141 15.7

1992

FIRST TEAM

Faron "Meatball" Hand

FLC

9 152 16.9

Amiri "Ralph" Johnson

Pky

10 237 23.7

Jason Lawson

Oln

11 221 20.1

Jeffrey "Jay" Myers

Sou

11 242 22.0

Lamar Poole

Edi

11 240 21.8

Malik Rose

Ovb

11 187 17.0

Rondell Turner

UC

11 262 23.8

Tyrone Tyson

Cent

10 294 29.4

Rasheed Wallace

Gtz

11 162 14.7

Tyrone Weeks

FLC

11 214 19.5

SECOND TEAM

Willie Bright

Bok

11 155 14.1

Shawn Feggans

Mast

11 210 19.1

Alvin Horne

West

11 177 16.1

Will Johnson

Cent

11 164 14.9

Joe Newton

West

11 225 20.5

Laurence Pembrook

Ovb

9 154 17.1

Jamahal Redmond

Gtz

9 117 13.0

Isaiah Russell

FLC

11 152 13.8

Contrell Scott

Gtz

10 160 16.0

Shawn "Reds" Smith

Gtz

10 132 13.2

THIRD TEAM

Anthony Bolden

GAMP

8 136 17.0

Paul Cannon

Pky

11 143 13.0

Desmond Chisholm

NE

11 196 17.8

Sean Colson

FLC

11 172 15.6

Anthony Duren

Sou

11 207 18.8

Larry Frazier

Mstr

8 199 24.9

Romell Green

Oln

10 165 16.5

Derrik Millhouse

Dobb

11 166 15.1

Terrence Stewart

E&S

9 160 17.8

Jermaine Williams

Wash

11 223 20.3

1993

FIRST TEAM

Rasheed Wallace

Gtz

11 166 15.1

Tyrone Weeks

FLC

11 271 24.6

Jason Lawson

Oln

11 284 25.8

Laurence Pembrook

Ovb

11 297 27.0

Rondell Turner

Gtz

11 183 16.6

Rasheed Brokenborough

UC

11 284 25.8

Ronald Kenan

Ovb

11 264 24.0

Devin Baker

West

11 191 17.4

Antoine Brockington

NE

11 313 28.5

Shawn "Reds" Smith

Gtz

11 101 9.2

SECOND TEAM

Damani Harper

Oln

11 202 18.4

Fred Warrick

Bok

11 184 16.7

Anwar Amin

Bod

8 271 33.9

Daniel Prescott

Sou

11 237 21.5

Mike Cassidy

Mast

11 211 19.2

Michael Robinson

FLC

10 149 14.9

Jamahal Redmond

Gtz

11 83 7.5

Tom Catlett

GAMP

11 173 15.7

Jamal Lomax

Furn

8 251 31.4

Michael Russell

Bok

THIRD TEAM

Duane Johnson

Fkd

10 152 15.2

Kevin Slaughter

West

11 129 11.7

Warren Chance

Furn

8 192 24.0

Lanier "Church" Perrin

Bart

11 170 15.5

Richard McQueen

Mans

11 186 16.9

Anthony Mitchell

Fkd

11 154 14.0

Keith Burdine

Lamb

7 200 28.6

Paul Kennedy

E&S

11 202 18.4

David Spady

GAMP

10 185 18.5

Richard "Rob" Cerdan

Aud

11 205 18.6

1994

FIRST TEAM

Lynard Stewart

Gtz

11 168 15.3

Rasheed Brokenborough

UC

11 264 24.0

Shawn "Reds" Smith

Gtz

11 176 16.0

Michael Robinson

FLC

11 197 17.9

Fred Warrick

Bok

11 266 24.2

Rasiheed "Noot" Arnold

FLC

11 246 22.4

Alonzo Triplin

Oln

11 240 21.8

Richard "Rob" Cerdan

Aud

11 267 24.3

Duane Johnson

Fkd

11 167 15.2

Mike Cassidy

Mast

11 238 21.6

SECOND TEAM

Spencer Poulson

Oln

11 206 18.7

Terrell Stokes

Gtz

10 93 9.3

Lormont Sharp

King

11 195 17.7

Lamar LeGree

King

10 154 15.4

Keith Burdine

Lamb

8 180 22.5

Eric Williams

Ovb

11 151 13.7

Anthony Spotswood

Lamb

8 163 20.4

David Spady

GAMP

11 195 17.7

Tom Catlett

GAMP

11 172 15.6

Terrance Walker

Edi

11 189 17.2

THIRD TEAM

Sean Perrin

Penn

11 207 18.8

Far'd Nasir

Fkn

11 124 11.3

Paul Kennedy

E&S

10 157 15.7

Brahin Riley

NE

11 186 16.9

Michael Blunt

Gtz

11 133 12.1

Burnicee Butler

Wash

8 114 14.3

Andre Howard

Ovb

11 140 12.7

Dion Jones

Dobb

11 118 10.7

Jermaine Tabb

Edi

11 119 10.8

Tariek Stinson

UC

11 156 14.2

1995

FIRST TEAM

Rasheed Brokenborough

UC

11 313 28.5

Terrell Stokes

Gtz

11 141 12.8

Andre Howard

Ovb

11 188 17.1

Joe Brown

FLC

10 306 30.6

Jermaine Ballow

Sou

11 216 19.6

Lynn Greer

E&S

11 290 26.4

Dion Jones

Dobb

11 214 19.5

Petrick Sanders

Fkd

11 229 20.8

Abdul Taylor

Aud

11 311 28.3

Malik Moore

King

11 216 19.6

SECOND TEAM

George Dennis

Oln

11 182 16.5

Willard Butler

Bart

11 226 20.5

Sami Wylie

Sou

11 162 14.7

Artise McClay

Fkn

10 169 16.9

Brian Samuels

Gtz

11 111 10.1

Bennie Oliver

Edi

11 174 15.8

Tyree Locke

Bart

9 152 16.9

Prentice Miller

Mans

11 152 13.8

Rasheed "Pop" Moss

Fkn

9 133 14.8

Erond Simmons

Lamb

9 200 22.2

THIRD TEAM

Larry Bennett

Bok

11 174 15.8

Mike Tucker

UC

11 147 13.4

Burnicee Butler

Wash

11 175 15.9

Victor Duppins

Fkn

11 122 11.1

Bruce Bennett-Lee

Sou

11 96 8.7

Anthony "Chester" Watson

Gtz

11 140 12.7

Vincent Jones

Dobb

11 142 12.9

Shawn Wims

Mans

11 130 11.8

Shelton Powell

King

10 153 15.3

Omar Logan

Edi

11 154 14.0

1996

FIRST TEAM

Malik Moore

King

14 378 27.0

Abdul Taylor

Aud

15 444 29.6

Arthur "Yah" Davis

Fkd

14 358 25.6

Lynn Greer

E&S

15 387 25.8

Petrick Sanders

Fkd

15 235 15.7

Anwar "Fis" Blagmon

UC

15 348 23.2

Omar Logan

Edi

14 253 18.1

Marvin O'Connor

Gtz

14 219 15.6

Eric Coleman

FLC

16 338 21.1

Anthony "Chop" Harris

UC

14 286 20.4

SECOND TEAM

Na'im Crenshaw

Ovb

14 257 17.1

Rahsaan Ames

Dobb

15 211 14.1

Victor Thomas

NE

15 435 29.0

Shawn Wims

Mans

15 177 11.8

Albert Crockett

Edi

15 202 13.5

Ronnie Conway

Fkd

13 183 14.1

Donald Jackson

West

15 298 19.9

Larry Nicholson

Dobb

15 244 16.3

Ronald "Flip" Murray

Mans

15 212 14.1

Jarett Kearse

Gtz

THIRD TEAM

Shawn Munford

Mstr

15 341 22.7

Sharif Brown

Bok

15 246 16.4

David Carter

Fkn

15 214 14.3

Kevin "Buzzy" Forney

Mans

14 193 13.8

Dakaree "Cory" Rose

Ovb

15 180 12.0

Mark Peterson

Edi

15 188 12.5

Percy Herring

Reg

14 228 16.3

John Walker

Fkd

13 223 17.2

Sam Brown

Linc

14 307 21.9

Charles "Chew" Bostic

Sou

15 213 14.2

1997

FIRST TEAM

Marvin O'Connor

Gtz

16 379 23.7

Lynn Greer

E&S

16 417 26.1

Na'im Crenshaw

Ovb

15 394 26.3

Jarett Kearse

Gtz

14 205 14.6

Kevin "Buzzy" Forney

Mans

16 343 21.4

Corey Dickerson

Mstr

16 372 23.3

Sylvester "Bam" Westcott

UC

16 348 21.8

Shawn Munford

Mstr

16 366 22.9

Adam Brown

Penn

15 332 22.1

Sharif Brown

Bok

16 323 20.2

SECOND TEAM

Earl Foreman

Fkd

16 258 16.1

Dhaamin Hill

Fkn

13 281 21.6

Alex Wesby

Fkn

16 272 17.0

Tyree "Skyree" Jones

Mans

16 221 13.8

Donnel Feaster

West

16 276 17.3

(Vacated: player ineligible)

Rodney Willis

Dobb

16 234 14.6

Anthony Green

Gtn

16 331 20.7

Zakee Smith

FLC

15 223 14.9

Sam Brown

Linc

15 293 19.5

THIRD TEAM

Jermaine Robinson

Oln

16 328 20.5

Shatee "Meatball" Cooks

Gtz

16 201 12.6

Charles "Tuna" Pringle

FLC

16 193 12.1

Sean Watkins

Edi

12 189 15.8

Melvin Young

UC

16 255 15.9

Raheem Islam

Cent

16 243 15.2

Amin Robinson

Aud

16 304 19.0

Chaz Williamson

Mast

14 231 16.5

Julian Hairston

Bart

16 263 16.4

Angel "Fuey" Gonzalez

Kens

15 270 18.0

1998

FIRST TEAM

Alex Wesby

Fkn

13 285 21.9

Zakee Smith

FLC

13 236 18.2

Kevin "Buzzy" Forney

Mans

13 294 22.6

Terrence "Nip" Cook

Dobb

12 266 22.2

Melvin Eason

Edi

13 384 29.5

Will Chavis

E&S

13 340 26.2

Chaz Williamson

Mast

13 310 23.8

Adam Brown

Penn

12 200 16.7

John Cox

E&S

13 354 27.2

Melvin "Beef" Young

UC

13 188 14.5

SECOND TEAM

Khalil Gary

Lamb

13 309 23.8

Chas. "Tuna" Pringle

FLC

13 163 12.5

Albert Coles

Aud

13 321 24.7

Rahim Washington

Ovb

13 297 22.8

Sharod Carroll

Gtz

12 159 13.3

Phillip Alston

Fkd

13 306 23.5

Khalid Bray

Cent

13 253 19.5

Wykeen Kelly

Linc

13 302 23.2

Aki Glenn

Sou

11 203 18.5

Jermaine Robinson

Oln

13 352 27.1

THIRD TEAM

Derrick Johnson

West

13 264 20.3

Khari McKie

Gtz

13 161 12.4

Calvin Johnson

Fkn

13 212 16.3

Terrance Gardner

Sou

12 235 19.6

Marcus Rosser

UC

13 192 14.8

Demetrius Bell

Mast

12 171 14.3

Reggie Bullock

FLC

13 176 13.5

Kamal Washington

Bok

13 269 20.7

Rasheem Sims

Gtz

7 47 6.7

Angel "Fuey" Gonzalez

Edi

13 198 15.2

1999

FIRST TEAM

John Cox

E&S

12 347 28.9

Jermaine Robinson

Gtz

13 232 17.8

Randy Dukes

NE

13 412 31.7

Calvin Johnson

Fkn

12 203 16.9

Melvin Eason

Edi

13 269 20.7

Kareem Pilgrim

Lamb

13 239 18.4

Phillip Alston

Fkd

13 245 18.8

Rhasheed Peterson

UC

13 233 17.9

Sharod Carroll

Gtz

12 137 11.4

Marcus Rosser

UC

13 238 18.3

SECOND TEAM

Hasan Jones

Mast

13 274 21.1

Angel "Fuey" Gonzalez

Edi

13 216 16.6

Randy Morman

Penn

13 216 16.6

Omar Thomas

Mans

13 234 18.0

Brandon "Pooh" Gary

Lamb

13 191 14.7

Gerald "Moosha" Redding

Fkd

13 240 18.5

Demetrius Harris

Dobb

13 211 16.2

Khalid Bray

Cent

12 157 13.1

Alex "Boo" Thompson

Oln

13 223 17.2

Jason Dunham

Fkn

13 203 15.6

THIRD TEAM

Rasheim "Feet" Wright

King

13 196 15.1

Omar Warthen

Furn

13 246 18.9

Larry Crosby

Gtn

13 232 17.8

Kris Pittman

Penn

11 153 13.9

Steve Hite

Mstr

10 152 15.2

Lafay Johnson

FLC

12 192 16.0

Tahric Gosley

Gtz

13 117 9.0

Darryl Jones

Mans

13 192 14.8

Gary Palmer

Fkn

12 121 10.1

Edwin Braswell

Oln

13 170 13.1

2000

FIRST TEAM

Omar Thomas

Mans

13 306 23.5

Dawan Robinson

King

13 410 31.5

Percell Coles

Gtz

13 285 21.9

Brandon "Pooh" Gary

Lamb

13 272 20.9

Phillip Alston

Fkd

13 276 21.1

Randy Morman

Penn

11 247 22.5

Shannon Bussey

Wash

13 405 31.2

Darien Chavis

E&S

13 273 21.0

Darryl Jones

Mans

13 207 15.9

Alex "Boo" Thompson

Oln

13 233 17.9

SECOND TEAM

Shaun McKie

Gtz

12 132 11.0
Terrence "Puppy" Smith Sou 13 133 10.2

Jahad Snead

Gtn

12 289 24.1

Jamal Nichols

Fkn

13 135 10.4

Derek Boykin

UC

13 209 16.1

Jermaine "Oak" Green

Sou

13 153 11.8

Isaiah "Zike" Nathaniel

Cent

12 201 16.8

JeVan Sayles

Dobb

13 212 16.3

Robert Bouknight

Bart

12 144 12.0

Kairi Truesdale

Linc

13 231 17.8

THIRD TEAM

David "Bone" Bell

Oln

13 183 14.1

Anthony Payne

Bart

13 182 14.0

Bilal McAfee

Linc

13 230 17.7

Nile Patrick

Fels

7 148 21.1

Maureece Rice

Mans

12 190 15.8

Jerome Burt

Pky

12 233 19.4

Nicholas King

Fkd

13 175 13.5

Lafay Johnson

Fkn

12 108 9.0

Jeff Powell

Mast

13 184 14.2

Greg "Fatty" Cunningham

Mans

12 109 9.1
2001

FIRST TEAM

Jamal Nichols Fkn 15 225 15.0
Nicholas King Fkd 16 274 17.1
Maureece Rice Mans 14 363 25.9
Michael Cuffee Gtz 15 192 12.8
David Bell Oln 16 371 23.2
Daniel Rumph Pky 15 338 22.5
Bobby Leach Bart 16 274 17.1
Robert Bouknight Bart 15 238 15.9
Garry Mills Linc 16 367 22.9
Sean King Ovb 16 371 23.2

SECOND TEAM

Steve Smith NE 15 247 16.5
Mustafa Shakur Penn 15 282 18.8
Micheal Blackshear Gtz 13 135 10.4
Russell Walker Lamb 15 298 19.9
Maurice Maxwell UC 14 209 14.9
Sharif Bray Cent 15 247 16.5

Ty Teasley

NE 16 253 15.8
Dahliek Powell Rox 15 301 20.1
Michael Ezell Mast 15 288 19.2
Olufemi Fadeyibi E&S. 16 210 13.1

THIRD TEAM

Kevin "Chip" Green Fkd 16 165 10.3
Vernon "Juice" Robinson Oln 16 275 17.2
Shaun Snyder Fels 16 351 21.9
Shawn Roberts Bart 15 150 10.0
Labeeb Muhammad Mstr 15 291 19.4
Kenneth Faison Edi 16 180 11.3
Kyle Jones Sou 16 284 17.8
Ronald Davis Dobb 14 171 12.2
Andrew Davis Gtn 15 244 16.3
Darron Bradley King 15 167 11.1
2002

FIRST TEAM

Maureece Rice Mans 13 485 37.3
Richard Francis Bart 13 246 18.9
Micheal Blackshear Gtz 8 85 10.6
Maurice "Mardy" Collins Gtz 13 197 15.2
Labeeb Muhammad Mstr 13 393 30.2
Sharif Bray Cent 13 246 18.9
Dahliek Powell Rox 13 306 23.5
Raheem Scott King 13 140 10.8
Murvin English Ovb 13 188 14.5
Chris Tucker Lamb 13 341 26.2

SECOND TEAM

Troy Roundtree NE 10 158 15.8
David Watson Furn 13 336 25.8
Wayne Marshall King 12 153 12.8
Tyreek Byard FLC 13 203 15.6
Chaz Crawford NE 12 88 7.3
Bryant Leach Bart 13 176 13.5
Matthew Jefferson E&S 13 182 14.0
Baltazar Feliciano Ken 13 307 23.6
Tasheed Carr UC 13 175 13.5
Darron Bradley King 13 138 10.6

THIRD TEAM

Darnell Corbitt Fkn 12 227 18.9
Aaron Brown Mans 13 225 17.3
Eugene Myatt West 11 173 15.7
Anthony Harper Penn 13 270 20.8
Jason Cain Bart 13 131 10.1
Tyrell Mathis Dobb 13 161 12.4
Nick Martin Linc 8 158 19.8
Donte Wood Fkd 13 156 12.0
Tim Young Edi 13 274 21.1
Kyle Lowry NE 13 207 15.9

2003

FIRST TEAM

Maureece Rice Mans 13 439 33.8
Jason Cain Bart 13 202 15.5
Wayne Marshall King 13 236 18.2
Troy Roundtree NE 13 293 22.5
Michael Green FLC 13 275 21.2
Tim Young Edi 13 342 26.3
Tyreek Byard FLC 13 235 18.1
Mark Tyndale Gtz 13 229 17.6
Shawn Sabb Sou 13 235 18.1
Baltazar Feliciano Ken 13 346 26.6

SECOND TEAM

Omar Johnson Gtz 13 161 12.4
Dontay Tabbs Wash 13 192 14.8
Tariq Chandler Fels 13 225 17.3
Brian Smith Fkn 13 278 21.4
Stefon "DJ" Jackson King 13 240 18.5
Antoine Brown Sou 13 153 11.8
Delton Morgan-Hines Mans 13 195 15.0
Chris Feggans GAMP 13 265 20.4
Khalil Abdus-Salaam Bart 13 191 14.7
Charles Jones Bart 12 155 12.9

THIRD TEAM

Tywain McKee Furn 12 349 29.1
Ramik Roberts Oln 12 206 17.2
Tyrone Crawley Rox 13 218 16.8
Kechan Myers E&S 10 183 18.3
Andre Hammond King 13 157 12.1
Elijah Talbert Ovb 13 155 11.9
Rashawn Dennis Pky 13 201 15.5
Darryl White Fkd 13 146 11.2
Kyree Brown Dobb 13 168 12.9
John Davis Linc 12 167 13.9
2004
FIRST TEAM
Mark Tyndale Gtz 12 287 23.9
Kechan Myers E&S 14 293 20.9
Dionte Christmas Fels 14 388 27.7
Tywain McKee Bart 13 241 18.5
Shawn Sabb Sou 14 221 15.8
Tracey Worley Mans 14 329 23.5
Erik Adams Oln 13 203 15.6
Marion "Buddy" Rose Mstb 14 379 27.1
Michael Scott FLC 14 216 15.4
Antoine Brown Sou 14 149 10.6

SECOND TEAM

Ivan Evans Gtn 12 191 15.9
Scott Rodgers Cent 13 222 17.1
James Pope Bok 14 294 21.0
Steve Hassell Linc 13 216 16.6
Anthony Morrison UC 13 209 16.1
John Scarbrough Mans 14 266 19.0
Tyrone "Tamir" Smith Gtz 12 129 10.8
Kashief Carr Sou 13 266 20.5
Tramaine Jackson E&S 14 246 17.6
Anwar Rascoe Fkn 13 219 16.8

THIRD TEAM

Jason Hickenbottom Gtz 12 88 7.3
Joshua Grier FLC 13 208 16.0
Harold Hall Lamb 14 232 16.6
Zahir Carrington Mstr 14 216 15.4
Lewis Leonard Fkd 13 165 12.7
Ricardo Lovelace West. 12 195 16.3
Andrew Jerry Oln 13 147 11.3
Meril Branch FLC 14 221 15.8
Chris Clahar Lamb 14 189 13.5
Ahkieme McClendon Dobb 13 158 12.2