Philadelphia High School Football
Catholic League Master Schedule, 2014

(Please send additions/changes to tedtee307@yahoo.com and jhksjphl@aol.com. Thanks!)

Return to TedSilary.com Home Page

Divisions
AAAA AAA AA
Judge Bonner-Prendie Conwell-Egan
La Salle Carroll Lansdale Catholic
Roman O'Hara *McDevitt
SJ Prep Ryan Neumann-Goretti
Wood W. Catholic
*-now A

Info on playoffs to be posted at a later date . . .

***Note: Northwest (NW) Super Site is the stadium formerly used by now-closed Germantown.***

ALL Games in First Four Weeks Are Non-League
* = Non-League Games (After First Four Weeks)
Day Date Visitor at Home Site Time

Div.

WEEK ONE    
Fri 8/29 Conwell-Egan at Carroll Ocean City NJ 4 *
Fri 8/29 DeMatha (Md.) at Wood Tennent 7 *
Fri 8/29 Upper Darby at Bonner-Prendie Upper Darby 7 *
Fri 8/29 La Salle at North Penn   7 *
Fri 8/29 Malvern at Roman Wildwood NJ  new  7:30 *
Sat 8/30 Prep Charter at O'Hara Ocean City NJ 11 *
Sat 8/30 Judge at Ryan Washington 11 *
Sat 8/30 Haverford School at West Catholic Wildwood NJ noon *
Sat 8/30 Gratz at Lansdale Ocean City NJ 3 *
Sat 8/30 Episcopal at Neumann-Goretti Wildwood NJ 4 *
Sat 8/30 Pope John Paul at McDevitt Cheltenham 7 *
Sun 8/31 SJ Prep at Mt. Carmel (Ill.) Toyota Park (Chicago) noon *
 Idle: All teams scheduled
WEEK TWO    
Thurs 9/4 O'Hara at Washington Northeast 6 *
Fri 9/5 Ryan at Haverford School    new 4:45 *
Fri 9/5 Judge at Northeast   6:30 *
Fri 9/5 Academy Park at Bonner-Prendie Upper Darby 7 *
Fri 9/5 Carroll at Upper Moreland   7 *
Fri 9/5 McDevitt at Cheltenham   7 *
Fri 9/5 West Catholic at North Penn   7:30 *
Sat 9/6 Neumann-Goretti at Penn Charter   11 *
Sat 9/6 La Salle at Bergen Catholic (NJ)   4:30 *
Sat 9/6 Don Bosco (NJ) at SJ Prep Ply.-Whitemarsh 6 *
Sat 9/6 Lansdale at Springfield Montco   7 *
Sat 9/6 King at Wood Tennent 7 *
Sat 9/6 Archmere (Del.) at Conwell-Egan Truman 7 *
Sat 9/6  new Roman at Downingtown East   7 *
 Idle: All teams scheduled
WEEK THREE    
Fri 9/12 Bonner-Prendie at Palumbo SP Super Site 6:30 *
Fri 9/12 Truman at O'Hara   7 *
Fri 9/12 Ryan at Bensalem   7 *
Fri 9/12 Wood at North Penn   7 *
Fri 9/12 DeMatha (Md.) at La Salle Ply.-Whitemarsh 7 *
Fri 9/12 Roman at Coatesville   7 *
Fri 9/12 St. John's (DC) at West Catholic Widener 7:30 *
Sat 9/13 St. Anthony (NY) at Judge NW Super Site 1:30 *
Sat 9/13 SJ Prep at St. Ignatius (Cleve., Oh.)   4:30 *
Sat 9/13 Chester at Neumann-Goretti SP Super Site 7 *
Sat 9/13 Hatboro-Horsham at Lansdale Wissahickon 7 *
Sat 9/13 Carroll at McDevitt Cheltenham 7 *
Sat 9/13 Upper Moreland at Conwell-Egan Truman 7 *
  All teams scheduled
WEEK FOUR    
Fri 9/19 Wood at West Catholic Widener 7:30 *
Sat 9/20 new Carroll at Penn Wood     new  11 *
Sat 9/19 new McDevitt at Jenkintown    new  11 *
Sat 9/20 Roman at Ryan Washington 1 *
Sat 9/20 new Conwell-Egan at Pius X (Bangor, Pa.)   new 1:30 *
Sat 9/20 La Salle at Malvern   2 *
Sat 9/20 Academy Park at Lansdale Wissahickon 7 *
Sat 9/20 O'Hara at Neumann-Goretti SP Super Site 7 *
Sat 9/20 SCH Academy at Judge Northeast 7 *
Sat 9/20 Chester at Bonner-Prendie Upper Darby 7 *
  Idle: SJ Prep
WEEK FIVE    
Fri 9/26 Carroll at Bonner-Prendie   7 AAA
Fri 9/26 Academy Park at O'Hara   7 *
Fri 9/26 Ryan at Wood Tennent 7 AAA
Fri 9/26 Roman at Episcopal   7 *
Fri 9/26 Lansdale at West Catholic Widener 7:30 AA
Sat 9/27 Judge at Washington Northeast 1 *
Sat 9/27 SJ Prep at St. Joseph's Reg. (NJ) St. Joe's (Montvale, NJ) 1 *
Sat 9/27  new McDevitt at Future West Phila. 3  
Sat 9/27 Conwell-Egan at Neumann-Goretti SP Super Site 7 AA
Sat 9/27 McDonogh (Md) at La Salle Ply.-Whitemarsh 7 *
 All teams scheduled
WEEK SIX    
Thurs 10/2 Roman at Haverford School   3:45 *
Fri 10/3 Judge at Fels Northeast 6:30 *
Fri 10/3 McDevitt at Lansdale Wissahickon 7 AA
Fri 10/3 La Salle at Wood Tennent 7 *
Fri 10/3 O'Hara at Carroll Conshy A Field 7 AAA
Fri 10/3  new SJ Prep at Malvern Villanova Stadium new  7:30 *
Sat 10/4 Bonner-Prendie at Ryan Washington 1 AAA
Sat 10/4 Conwell-Egan at Del-Val NW Super Site new  6 *
Sat 10/4 West Catholic at Neumann-Goretti SP Super Site 7 AA
  All teams scheduled
WEEK SEVEN    
Thurs 10/9 Judge at Roman Conshy A Field 7 AAAA
Fri 10/10 Ryan at Carroll Conshy A Field 7 AAA
Fri 10/10 Wood at O'Hara   7 AAA
Fri 10/10 La Salle at SJ Prep Ply.-Whitemarsh 7:30 AAAA
Sat 10/11 Neumann-Goretti at Bonner-Prendie Upper Darby 2 *
Sat 10/11 West Catholic at McDevitt Cheltenham 7 AA
Sun 10/12  new Lansdale at Conwell-Egan Truman   new  1 AA
  All teams scheduled
WEEK EIGHT    
Fri 10/17 Wood at Bonner-Prendie Upper Darby 7 AAA
Fri 10/17 Lansdale at Carroll Conshy A Field 7 *
Sat 10/18 SJ Prep at Judge Northeast 1 AAAA
Sat 10/18 Roman at La Salle Ply.-Whitemarsh   new  2 AAAA
Sat 10/18  new Conwell-Egan at West Catholic SP Super Site  new   new  5 AA
Sat 10/18 Neumann-Goretti at McDevitt Cheltenham 7 AA
Sat 10/18 O'Hara at Ryan Northeast 7 AAA
  All teams scheduled
WEEK NINE    
Fri 10/24 Neumann-Goretti at Lansdale Wissahickon 7 AA
Fri 10/24  new SJ Prep at Roman Conshy A Field new  7 AAAA
Fri 10/24 Ryan at West Catholic Widener 7:30 *
Sat 10/25 Carroll at Wood Tennent   new  1 AAA
Sat 10/25  new McDevitt at Conwell-Egan Truman 7 AA
Sat 10/25 La Salle at Judge Northeast 7 AAAA
Sun 10/26  new Bonner-Prendie at O'Hara    new 12:30 AAA
  All teams scheduled
WEEK 10    
CLASS AA SEMIS
Sat 11/1 3rd seed  Lans vs 2nd seed  N-G O'Hara 3 AA
Sat 11/1 4th seed  C-E vs 1st seed  West O'Hara 7 AA
CLASS A CITY TITLE
Sat 11/1 McDevitt vs KIPP DuBois Gratz  new new  2 A
AAAA/AAA teams not scheduled
WEEK 11    
CLASS AAAA SEMIS
Fri 11/7 4th seed  Judge vs 1st seed  SJ Prep Ply.-Whitemarsh 7 AAAA
Sat 11/8 3rd seed  Roman vs 2nd seed  La S Ply.-Whitemarsh   new  7:30 AAAA
CLASS AAA SEMIS
Fri 11/7 4th seed  O'H vs 1st seed  Wood Tennent 7 AAA
Sat 11/8 3rd seed  Ryan vs 2nd seed  B-P Upper Darby 5 AAA
CLASS AA FINAL
Sat 11/8 Neumann-Goretti vs West Catholic O'Hara   new  4 AA
NON-LEAGUE
Fri 11/7 Carroll at Strath Haven   7:30 *
WEEK 12    
CLASS AAAA FINAL
Fri 11/14 La Salle vs SJ Prep Northeast  new 7 AAAA
CLASS AAA FINAL
Sat 11/15 Ryan vs Wood Ply.-Whitemarsh   new  2 AAA
CLASS AA CITY TITLE
Sat 11/15 new Prep Charter vs Neumann-Goretti South Phila. SS new  1 AA
NON-LEAGUE
Fri 11/14 Conwell-Egan at New Hope-Solebury   7 *
Mon 11/17 Judge at Malvern   5 *
WEEK 13    
CLASS AAAA CITY TITLE
Sat 11/22 Franklin vs SJ Prep Northeast   new  11:30 AAAA
CLASS AAA CITY TITLE
Sat 11/22 Imhotep vs Wood Northeast   new  3:30 AAA
CLASS AA D-12/1 SUBREGIONAL
Sat 11/22 Neumann-Goretti vs Springfield Montco South Phila. SS 1 AA
WEEK 14 (Thanksgiving)          
CLASS AAAA QUARTERFINAL
Sat 11/29 SJ Prep vs Parkland Banko Field Bethlehem  new           1 AAAA
CLASS AAA QUARTERFINAL
Fri 11/28 Great Valley vs Wood Northeast 7 AAA
CLASS AA QUARTERFINAL
Sat 11/29 Neumann-Goretti vs Dunmore N. Lehigh, Slatington 1 AA
HOLIDAY MEETINGS
Wed 11/26 Bonner-Prendie at Malvern ***canceled***   new  4  *
Thurs 11/27 Conwell-Egan at Truman   10  *
Thurs 11/27 Ryan at Washington   10  *
Thurs 11/27 Judge at Lincoln   10  *
Thurs 11/27 Neumann-Goretti at Southern ***canceled*** 10  *
Thurs 11/27 Roman at Roxborough   10:30  *
WEEK 15          
CLASS AAAA SEMIFINAL
Sat 12/6 SJ Prep vs Pennsbury Northeast                                         1 AAAA
CLASS AAA SEMIFINAL
Sat 12/6 Somerset vs Wood Chambersburg 1 AAA
WEEK 16          
CLASS AAAA FINAL
Sat 12/13 SJ Prep vs Pine-Richland HersheyPark Stadium                       6 AAAA
CLASS AAA FINAL
Fri 12/12 Wood vs Central Valley HersheyPark Stadium 7 AAA