2013 Philadelphia High School Football
Week by Week Schedule/Results
(Games Involving Public, Catholic and Inter-Ac Teams)

Return to TedSilary.com Home Page

We know there will be changes to this schedule.
If you can, please let us know about them at
silaryt@phillynews.com.
Thanks!

Note: NW Super Site is the stadium formerly used by now-closed Germantown.


WEEK ONE

FRIDAY, AUG. 30
PUBLIC AAA
Bartram 6, West Phila. 0
Gratz 22, King 14
Mastery North 21, Boys' Latin 6
NON-LEAGUE
Abington 53, Fels 22
Prep Charter 32, Southern 8
Central 54, Future 22
Roxborough 47, Edison 6
Truman 47, Lincoln 21
Olney 14, Jenkintown 10
Upper Moreland 33, Mastbaum 30
Neshaminy 33, Northeast 0
Strath Haven 27, Dobbins 6
Episcopal 30, Judge 22
Wood 38, Bensalem, 7
SJ Prep 48, Dallas Jesuit (Texas) 27
Muhlenberg 50, McDevitt 0
Upper Darby 28, Bonner-Prendie 27 (OT)
Carroll 19, Radnor 14
Arch. Spaulding (Md.) 41, Del-Val 16
SATURDAY, AUG. 31
PUBLIC AAA
Franklin 33, Overbrook 0
NON-LEAGUE
Ryan 37, O'Hara 20
West Catholic 26, Haverford School 14
SCH Academy 28, Washington 13
Downingtown East 27, Frankford 14
Malvern 15, Roman 13
Imhotep 49, Card. Mooney (Youngstown., Ohio) 21
Lansdale 28, Conwell-Egan 7
Neumann-Goretti 35, Furness 14
La Salle 34, North Penn 7
NOT SCHEDULED
Gtn. Academy, Penn Charter

WEEK TWO

THURSDAY, SEPT. 5
PUBLIC AAA
Boys' Latin 20, Bartram 0
NON-LEAGUE
Spring-Ford 34, Southern 0
FRIDAY, SEPT. 6
PUBLIC AAA
West Phila. 8, Dobbins 6
Franklin 7, Gratz 0
Mastery North 20, King 16
NON-LEAGUE
SCH Academy at Central, 11  moved to 9/7, 11 a.m.
Lincoln 6, Overbrook 2
Future 33, Edison 6
West Catholic 38, Washington 17
Lansdale 31, Germantown Academy 0
Bonner-Prendie 42, Carroll 20
Wood 49, North Penn 3
Academy Park 43, O'Hara 31
Ryan 42, Wissahickon 7
Episcopal 21, Interboro 7
SATURDAY, SEPT. 7
PUBLIC AA
Prep Charter 19, Del-Val 6
NON-LEAGUE
SCH Academy 27, Central 26 (OT)
Penn Charter 48, Fels 20
Council Rock North 15, Northeast 13
Pennsbury 43, Frankford 12
Spring.-Montco 29, Neumann-Goretti 6
Downingtown East 13, Roman 7
Olney 28, Academy New Church 20
Roxborough 18, Furness 14
McDonogh (Md.) 42, Haverford School 0
Malvern 31, Glen Mills 10
Mastbaum 14, Jenkintown 7
Imhotep 40, La Salle 28
Judge 31, Council Rock South 0
Conwell-Egan 55, Valley Forge 8
Don Bosco (NJ) 42, SJ Prep 0
Cheltenham 42, McDevitt 0
ALL TEAMS SCHEDULED

WEEK THREE

THURSDAY, SEPT. 12
PUBLIC AAA
Dobbins 14, Boys' Latin 6
NON-LEAGUE
West Phila. 10, Future 8
Germantown Academy 43, Hill School 14
SCH Academy 27, Pennington (NJ) 0  halted after 3 quarters (lightning)
WC Henderson 34, Washington 14
Upper Merion 32, Olney 20
Neumann-Goretti at Haverford High   canceled
Conwell-Egan 2, Lower Moreland 0   forfeit; LM declined to reschedule after game not played (lightning)
Ryan 53, Bensalem 0
FRIDAY, SEPT. 13
PUBLIC AAA
King 32, Bartram 15
Overbrook 28, Gratz 14
PUBLIC AA
Imhotep 46, Roxborough 0
NON-LEAGUE
Upper Dublin 31, Lincoln 0
Central 35, Mastbaum 0
Truman 52, Fels 22
Lawrenceville (NJ) 31, Haverford School 21
McDevitt 21, Edison 6
McDonogh (Md.) 35, Penn Charter 0
Southern 33, Valley Forge 14
Judge 37, Northeast 0
Del-Val 20, Carroll 13
Prep Charter at Interboro, 7  moved to 9/14
Lansdale 42, Morrisville 6
La Salle 28, O'Hara 14
Episcopal 34, Caravel (Del.) 15
West Catholic 30, Bonner-Prendie 17  new date/time
SATURDAY, SEPT. 14
PUBLIC AAA
Mastery North 13, Franklin 6
NON-LEAGUE
Chester 20, Furness 14
Interboro 53, Prep Charter 21
St. John's (DC) 35, Roman 0
SJ Prep 35, North Penn 6
Wood 42, Frankford 14
  NOT SCHEDULED: Malvern

WEEK FOUR

THURSDAY, SEPT. 19
PUBLIC AAAA SILVER
Southern 14, Lincoln 8
PUBLIC AAA
Franklin 32, Bartram 6
FRIDAY, SEPT. 20
PUBLIC AAAA GOLD
Fels 26, Central 13
Frankford 27, Northeast 6
PUBLIC AAAA SILVER
Mastbaum 12, Olney 8
PUBLIC AAA
Gratz 32, Mastery North 28
King 20, Dobbins 18
West Phila. at Overbrook (Gratz), 6  moved to Sat.
PUBLIC AA
Prep Charter 26, Roxborough 6
NON-LEAGUE
Future 34, Boys' Latin 20
O'Hara 41, Del-Val 8
Episcopal 29, Hill School 3
West Catholic at Wood (Tennent), 7   moved to Sat.
Penn Wood 23, Carroll 7
Roman 41, Bonner-Prendie 14
SATURDAY, SEPT. 21
PUBLIC AAAA GOLD
Washington 42, Furness 8
PUBLIC AAA
Overbrook 2, West Phila. 0
NON-LEAGUE
Neumann-Goretti 35, Chester 6
Interboro 40, Penn Charter 17
Judge 35, SCH Academy 0
Haverford School 13, Blair Acad. (NJ) 12
Gtn. Academy 26, Peddie (NJ) 14
Marian Catholic 28, Conwell-Egan 13
Wood 54, West Catholic 6
Lansdale 34, McDevitt 0
La Salle 23, Malvern 17
Ryan 54, Chichester 10
  NOT SCHEDULED: Edison, Imhotep, SJ Prep

WEEK FIVE

THURSDAY, SEPT. 26
PUBLIC AAAA SILVER
Edison 14, Olney 0
PUBLIC AAA
Franklin 32, Dobbins 8
West Phila. 14, Boys' Latin 0
FRIDAY, SEPT. 27
PUBLIC AAAA GOLD
Washington 20, Central 0
Northeast 27, Fels 19
PUBLIC AAAA SILVER
Southern 27, Mastbaum 12
PUBLIC AAA
Gratz 26, Bartram 7
CATHOLIC AA
Carroll 48, Conwell-Egan 26
West Catholic 52, McDevitt 14
NON-LEAGUE
King 34, Lincoln 6
Episcopal 38, Chichester 20
SATURDAY, SEPT. 28
PUBLIC AAAA GOLD
Frankford 40, Furness 0
PUBLIC AAA
Mastery North 28, Overbrook 8
PUBLIC AA
Del-Val at Roxborough  halted by brawl in second quarter; ruled a double forfeit 10/1
Imhotep 83, Future 6  breaks city record for points in one game (77 by Carroll in '00)
CATHOLIC AAAA
La Salle 28, Ryan 14
SJ Prep 42, Roman 7
NON-LEAGUE
Prep Charter 41, Valley Forge 6
Penn Charter 16, Chester 8
Haverford School 38, Penn Wood 19
Judge 21, Bonner-Prendie 13
Germantown Academy 31, Blair (NJ) 0
SCH Academy 35, Hill School 25
Lansdale 36, Neumann-Goretti 13
SUNDAY, SEPT. 29
CATHOLIC AAA
Wood 41, O'Hara 0
  NOT SCHEDULED: Malvern

WEEK SIX

THURSDAY, OCT. 3
PUBLIC AAAA GOLD
Fels 35, Furness 16
PUBLIC AA
Prep Charter 48, Future 32
NON-LEAGUE
Mastbaum 2, Roxborough 0  forfeit
FRIDAY, OCT. 4
PUBLIC AAAA GOLD
Northeast 17, Central 12
Frankford 33, Washington 14
PUBLIC AAAA SILVER
Lincoln 34, Edison 0
Southern 27, Olney 6
PUBLIC AAA
Gratz 32, Dobbins 0
King 50, West Phila. 8
CATHOLIC AAA
Bonner-Prendie 47, Lansdale 35
NON-LEAGUE
Penn Charter 48, Valley Forge MA 0
SATURDAY, OCT. 5
PUBLIC AAA
Overbrook 46, Boys' Latin 12
Mastery North 35, Bartram 0
PUBLIC AA
Imhotep 2, Del-Val 0   forfeit
CATHOLIC AAAA
La Salle 17, Judge 16
Roman 28, Ryan 16
CATHOLIC AA
Neumann-Goretti 48, Carroll 7
West Catholic 44, Conwell-Egan 0
NON-LEAGUE
Germantown Academy 30, Hun (NJ) 14
O'Hara 46, Haverford School 7
Lawrenceville (NJ) 48, Episcopal 47
Malvern 44, St. Mary (Md.) 11
Eastern Christian (Md.) 36, Imhotep 28   added to schedule
Franklin 35, McDevitt 7
SJ Prep 31, Wood 21
  NOT SCHEDULED: SCH Academy

WEEK SEVEN

THURSDAY, OCT. 10
PUBLIC AAA
Mastery North 15, Dobbins 0
NON-LEAGUE
Southern 37, Gratz 22
FRIDAY, OCT. 11
PUBLIC AAAA GOLD
Frankford 14, Central 0
Washington 45, Fels 20
PUBLIC AAAA SILVER
Lincoln 26, Olney 6
Mastbaum 12, Edison 0
PUBLIC AAA
Overbrook 6, Bartram 0
King 34, Boys' Latin 8
PUBLIC AA
Future 2, Del-Val 0   forfeit; punishment for earlier fights
INTER-AC LEAGUE
Penn Charter 28, SCH Academy 21
CATHOLIC AAAA
SJ Prep 35, La Salle 28
CATHOLIC AA
Neumann-Goretti 41, McDevitt 7
NON-LEAGUE
Imhotep 45, Bonner-Prendie 13
Roman 30, O'Hara 19
SATURDAY, OCT. 12
PUBLIC AAAA GOLD
Northeast 34, Furness 0
PUBLIC AAA
Franklin 7, West Phila. 0
CATHOLIC AAAA
Judge 28, Ryan 17
CATHOLIC AAA
Wood 35, Lansdale 6
CATHOLIC AA
West Catholic 50, Carroll 21
INTER-AC LEAGUE
Episcopal 34, Germantown Academy 25
Haverford School 34, Malvern 31  (two OTs)
NON-LEAGUE
Roxborough 27, Conwell-Egan 13
  Not scheduled: Prep Charter

WEEK EIGHT

FRIDAY, OCT. 18
PUBLIC AAAA GOLD
Central 40, Furness 0
Washington 14, Northeast 9
Frankford 41, Fels 24
PUBLIC AAAA SILVER
Southern 28, Edison 14
Lincoln 25, Mastbaum 13
PUBLIC AAA
Dobbins 35, Bartram 15
West Phila. 14, Gratz 8
PUBLIC AA
Roxborough 49, Future 0
INTER-AC LEAGUE
Episcopal 30, Penn Charter 0
CATHOLIC AAAA
La Salle 35, Roman 14
CATHOLIC AA
West Catholic 18, Neumann-Goretti 0
NON-LEAGUE
Olney 20, Del-Val 14 (OT)
SATURDAY, OCT. 19
PUBLIC AAA
King 20, Overbrook 16
Franklin 41, Boys' Latin 6
PUBLIC AA
Imhotep 61, Prep Charter 7
CATHOLIC AAAA
SJ Prep 38, Judge 23
CATHOLIC AAA
O'Hara 36, Bonner-Prendie 35 (OT)
CATHOLIC AA
McDevitt 20, Conwell-Egan 17
INTER-AC LEAGUE
SCH Academy 24, Haverford School 21
Malvern 46, Gtn. Academy 21
NON-LEAGUE
Ryan 22, Wood 7
Mastery North 2, SEED School (Md.) 0   forfeit
Lansdale 42, Carroll 14
  All teams scheduled

WEEK NINE

THURSDAY, OCT. 24
PUBLIC AAA
Overbrook 16, Dobbins 14
NON-LEAGUE
Furness 16, Olney 0
FRIDAY, OCT. 25
PUBLIC AAAA FIRST ROUND
Southern (S-1) 50, Fels (G-4) 14
Northeast (G-3) 39, Lincoln (S-2) 22
PUBLIC AA SEMIFINALS
Prep Charter (2) 40, Roxborough (3) 12
Imhotep (1) 55, Future (4) 0
PUBLIC AAA
Mastery North 12, West Phila. 6
Gratz 30, Boys' Latin 12
INTER-AC LEAGUE
Malvern 41, Penn Charter 0
NON-LEAGUE
Central 49, Edison 0
Del-Val 22, Mastbaum 6
SATURDAY, OCT. 26
CATHOLIC AAAA
Ryan 27, SJ Prep 14
Judge 10, Roman 7
CATHOLIC AAA
Wood 49, Bonner-Prendie 6
O'Hara 41, Lansdale 21
CATHOLIC AA
Carroll 49, McDevitt 30
Neumann-Goretti 34, Conwell-Egan 16
INTER-AC LEAGUE
Haverford School 28, Gtn. Academy 0
Episcopal 28, SCH Academy 20
PUBLIC AAA
King 30, Franklin 14
NON-LEAGUE
La Salle 42, West Catholic 12
  Not scheduled: Bartram, Frankford, Washington

WEEK 10

THURSDAY, OCT. 31
NON-LEAGUE
Fels 30, Dobbins 14
Central 14, Gratz 0
Del-Val 14, Edison 0
West Phila. 24, Mastbaum 0
Olney 26, Future 0
FRIDAY, NOV. 1
CATHOLIC AAAA SEMIFINAL
La Salle (2) 35, Judge (3) 0
CATHOLIC AAA SEMIFINAL
Wood (1) 49, Lansdale (4) 26
INTER-AC LEAGUE
Malvern 49, Episcopal 21
NON-LEAGUE
Boys' Latin 28, Roxborough 20
Bartram 20, Lincoln 6
SATURDAY, NOV. 2
PUBLIC AAAA SEMIFINALS
(Doubleheader at Northeast)
Washington (2) 17, Northeast (3) 13
Frankford (1) 31, Southern (4) 14
PUBLIC AAA SEMIFINALS
(Doubleheader at Gratz)
Mastery North (1) 20, Overbrook (4) 0
King (2) 46, Franklin (3) 28
PUBLIC AA FINAL
Imhotep (1) 53, Prep Charter (2) 7 
CATHOLIC AAAA SEMIFINAL
SJ Prep (1) 45, Roman (4) 24
CATHOLIC AA FINAL
West Catholic (1) 34, Neumann-Goretti (2) 9
INTER-AC LEAGUE
Gtn. Academy 41, SCH Academy 23
Haverford School 48, Penn Charter 38
SUNDAY, NOV. 3
CATHOLIC AAA SEMIFINAL
Bonner-Prendie (3) 41, O'Hara (2) 38
  Not Scheduled: Carroll, Conwell-Egan, Furness, McDevitt, Ryan.

WEEK 11

THURSDAY, NOV. 7
NON-LEAGUE
Future at Bartram, 2:30  canceled
Fels 38, Gratz 36  adjusted score
Central 36, Prep Charter 6
Boys' Latin 20, Olney 12
Franklin 46, Mastbaum 22
Southern 26, Furness 8
FRIDAY, NOV. 8
CATHOLIC AAAA FINAL
SJ Prep (1) 30, La Salle (2) 20
DISTRICT 1/12 CLASS A SUBREGIONAL SEMIFINAL
Delco Christian 42, Future 16
NON-LEAGUE
Lincoln 15, Dobbins 12
Roxborough 14, West Phila. 6
Overbrook 22, Edison 0   halted at halftime due to fighting among Edison's players
Northeast 12, Del-Val 0
Ryan 38, Pennridge 14
SATURDAY, NOV. 9
PUBLIC AAAA FINAL
Frankford (1) 30, Washington (2) 3
PUBLIC AAA FINAL
King (2) 32, Mastery North (1) 7
CATHOLIC AAA FINAL
Wood (1) 42, Bonner-Prendie (3) 6
DISTRICT 1/12 CLASS AA SUBREGIONAL SEMIFINALS
West Catholic 27, New Hope-Solebury 7
Imhotep 53, Springfield Montco 7
INTER-AC LEAGUE
Malvern 63, SCH Academy 50
Germantown Academy 42, Penn Charter 35
Haverford School 27, Episcopal 7
  Not scheduled: Bartram, C-E, Judge, N-G, Roman,
  Season complete: Carroll, Lansdale, McDevitt, O'Hara.

WEEK 12

FRIDAY, NOV. 15
CLASS AA CITY TITLE
Imhotep 48, West Catholic 8
NON-LEAGUE
Neumann-Goretti 34, Sun Valley 21
SATURDAY, NOV. 16
CLASS AAAA CITY TITLE
St. Joseph's Prep 10, Frankford 7
CLASS AAA CITY TITLE
Wood 52, King 8
NON-LEAGUE
Conwell-Egan 36, New Hope-Solebury 14

WEEK 13

THURSDAY, NOV. 21
NON-LEAGUE
Morrisville at Conwell-Egan (Truman), 7  canceled
FRIDAY, NOV. 22
NON-LEAGUE
Boys' Latin 14, Mastbaum 6  added to schedule
Malvern 24, St. Joseph's Prep 20

WEEK 14 (THANKSGIVING, ETC.)

 
TUESDAY, NOV. 26
PUBLIC-PUBLIC
Mastery North 7, Gratz 6
WEDNESDAY, NOV. 27
PUBLIC-PUBLIC
Prep Charter 48, Furness 0
Future 40, Mastbaum 12
THURSDAY, NOV. 28
PUBLIC-PUBLIC
Frankford 53, Fels 18
Central 6, Northeast 3 (OT)
Boys' Latin at Edison  canceled
King 32, Imhotep 30
Bartram 12, Del-Val 6
Franklin 12, Dobbins 6
West Phila. 14, Overbrook 8 (two OTs)
PUBLIC-CATHOLIC
Southern 33, Neumann-Goretti 6
Ryan 21, Washington 0
Judge 39, Lincoln 0
Roman 35, Roxborough 13
CATHOLIC-SUBURBAN
Truman 34, Conwell-Egan 7
FRIDAY, NOV. 29
CLASS AAA STATE QUARTERFINAL
Wood 42, Academy Park 14
SATURDAY, NOV. 30
CLASS AAAA STATE QUARTERFINAL
St. Joseph's Prep 21, Parkland 10
CLASS AA STATE QUARTERFINAL
Imhotep 49, Catasauqua 0

WEEK 15

FRIDAY, DEC. 6
CLASS AAA STATE SEMIFINAL
Wood vs. Berwick, at J. Birney Crum Stadium, Allentown, 7  ***ppd to Sat***
SATURDAY, DEC. 7
CLASS AAAA STATE SEMIFINAL
St. Joseph's Prep 37, Neshaminy 21
CLASS AA STATE SEMIFINAL
Imhotep 20, Berks Catholic 0
CLASS AAA STATE SEMIFINAL
Wood 42, Berwick 14

WEEK 16

FRIDAY, DEC. 13
CLASS AAA STATE FINAL
Wood 22, Harrisburg McDevitt 10 
SUNDAY, DEC. 15  new date
CLASS AAAA STATE FINAL
St. Joseph's Prep 35, Pittsburgh Central Catholic 10
CLASS AA STATE FINAL
South Fayette 41, Imhotep 0