Philadelphia High School Football
Coaches/Home Fields 2014

Return to TedSilary.com Home Page

If you can help update any info here, please send a note to tedtee307@yahoo.com. Thanks.


SCHOOL

COACH

HOME FIELD(S)

CATHOLIC AAAA

Judge Crusaders

Mike McKay

Lincoln/Northeast

La Salle Explorers

Drew Gordon

Ply.-Whitemarsh/Springfield-Montco

Roman Cahillites

Joe McCourt

Northeast/South Philly Super Site

St. Joe's Prep Hawks

Gabe Infante

Ply.-Whitemarsh

CATHOLIC AAA

Bonner Friars

Greg "Bubba" Bernhardt

U. Darby

Carroll Patriots

Joe Powel

Conshohocken's A Field

O'Hara Lions

Paul Strus . . . (Danny Algeo, RIP)

at school (Marple Twp.)

Ryan Raiders

Frank McArdle Jr.

Washington/Northeast

Wood Vikings

Steve Devlin

Tennent

CATHOLIC AA

Conwell-Egan Eagles

Jack Techtmann

Truman (Levittown)

Lansdale Catholic Crusaders

Tom Kirk

Wissahickon

McDevitt Lancers

Karl Stout . . . (Pat Manzi on leave)

Cheltenham

Neumann-Goretti Saints

Chalie Szydlik

South Philly Super Site

West Catholic Burrs

Brian Fluck

Widener/South Philly Super Site

INTER-AC

Episcopal Churchmen

Todd Fairlie

at school (Newtown Square)

Gtn. Academy Patriots

Matt Dence

at school (Fort Washington)

Haverford School Fords

Michael Murphy

at school (Haverford)

Malvern Friars

Aaron Brady

at school (Malvern)

Penn Charter Quakers

Tommy Coyle

at school (School House Lane & Fox)

SCH Academy Blue Devils Rick Knox at school (500 W. Willow Grove Ave.)
   Note: Many Public League games now played at Super Sites

PUBLIC AAAA

Liberty Division    

Bartram Braves

Jim Chapman

58th & Elmwood

Central Lancers

Rich Drayton

Broad & Somerville

Fels Panthers Bill Harrigan Northeast (Cottman & Algon)

Frankford Pioneers

Will Doggett

Large & Dyre

Gratz Bulldogs

Erik Zipay

at school (Germantown & Hunting Park)

Mastbaum Panthers

Ernie Diggs

Northeast (Cottman & Algon)

Southern Rams

Frank "Roscoe" Natale

10th & Bigler

Independence Division    

Franklin Electrons

David Carter

29th & Chalmers

King Cougars

Ed Dunn

1100 E. Sedgwick

Lincoln Railsplitters

Ed McGettigan

at school (Rowland & Ryan)

Northeast Vikings

Phil Gormley

at school (Cottman & Algon)

Olney Trojans

Mike Andolina

at school (Front & Duncannon)

Roxborough Indians

Mike Stanley

at school (Pechin & Hermitage)

Washington Eagles

Ron Cohen

at school (Bustleton & Verree)

PUBLIC AAA

Boys' Latin Warriors

Mike Rufo

Gratz (Germantown & Hunting Park)

Dobbins Mustangs

John Sullivan

29th & Chalmers

Future Firebirds Eros Uthman-Olukokun 10th & Bigler
Imhotep Panthers Albie Crosby 1100 E. Sedgwick
Mastery North Pumas John Davidson 1100 E. Sedgwick

Overbrook Panthers

Rendell Ivory

Gratz (Germantown & Hunting Park)

West Phila. Speedboys

Frank Steed

48th & Spruce

PUBLIC AA
Del-Val Warriors Troy Gore 1100 E. Sedgwick
KIPP DuBois Lions Keary Dias None
Palumbo Griffins Scott Pitzner 10th & Bigler
Prep Charter Huskies David Hand 10th & Bigler
Strawberry Mansion Steve Quigley 29th & Chalmers