2002 Tony Samartino Future Stars Tournament
Return to Home Page


TOURNAMENT POOLS

POOL A                                             POOL B

A1: SONNY HILL SENIORS B1: CECIL KIRK - 1

A2: RICHLAND AAU                 B2: HARVEY DEVELOPMENT

A3: YOUTH INTERLOCK – 1 B3: LEHIGH VALLEY

A4: PROJECT SURVIVAL        B4: SONNY HILL SOPHOMORES

POOL C                                         POOL D

C1: RASHEED A. WALLACE FOUNDATION D1: SAM RINES - 2

C2: BALTIMORE BOMBERS        D2: NATL. CHRISTIAN ACADEMY

C3: JERSEY SHORE WARRIORS D3: COCA COLA ELITE

C4: NEWARK RAMS – 2                 D4: YWT RAIDERS

POOL E                                       POOL F

E1: PHILA. PHOENIX              F1: NEWARK RAMS – 1

E2: SAM RINES - 1              F2: GYM RATS – 1

E3: RICCARDI CELTICS     F3: SONNY HILL JUNIORS

E4: CECIL KIRK – 2              F4: CHAMPIONSHIP SPORTS

POOL G

G1: POSITIVE IMAGE

G2: POCONO STARS

G3: GYM RATS – 2

G4: YOUTH INTERLOCK – 2

 

NOTE – THE PLAYOFFS WILL CONSIST OF SEVEN POOL WINNERS AND THREE WILDCARD TEAMS. WILDCARD TEAMS WILL BE DETERMINED BY NEXT BEST RECORD AND *OFFENSE-DEFENSE POINT DIFFERENTIAL.

THE SCOUTS AND RECRUITING SERVICES WILL SEED THE TEN PLAYOFF TEAMS INTO THE PLAYOFF BRACKET.

* TOTAL POINTS SCORED BY YOU MINUS TOTAL POINTS SCORED AGAINST YOU.

 

 

TOURNAMENT SCHEDULE/RESULTS

WEDNESDAY, AUGUST 14, 2002

McGonigle Hall

6:00 PM POSITIVE IMAGE 59, YOUTH INTERLOCK 27

7:15 PM POCONO STARS 103, GYM RATS 46

8:30 PM SAM RINES 80,  PHILA. PHOENIX 73

9:45 PM GYM RATS-II 67, YOUTH INTERLOCK-II 52

THURSDAY, AUGUST 15, 2002

McGonigle Hall

4:45 PM POCONO STARS 48, POSITIVE IMAGE 47

6:00 PM SONNY HILL SOPHS 70, HARVEY DEVELOPMENT 61

7:15 PM YWT RAIDERS 61, SAM RINES- 2 47

8:30 PM POSITIVE IMAGE 59, GYM RATS–2 49

9:45 PM POCONO STARS 70, YOUTH INTERLOCK–2 54

FRIDAY, AUGUST 16, 2002

McGonigle Hall

4:45 PM NATL. CHRISTIAN ACADEMY 76, SAM RINES-2 72

6:00 PM RASHEED A. WALLACE 60, BALTIMORE BOMBERS 57

7:15 PM SONNY HILL JUNIOR 47, GYM RATS–1 45 (OT)

8:30 PM SONNY HILL SENIORS 46, YOUTH INTERLOCK–1 39

9:45 PM A2: RICHLAND AAU VS. A4: PROJECT SURVIVAL ????

11:00 PM F2: GYM RATS – 1 VS. F4: CHAMPIONSHIP SPORTS ????

Pearson 100

4:45 PM PHILA. PHOENIX 66, RICCARDI CELTICS 39

6:00 PM F1: NEWARK RAMS – 1 VS. F4: CHAMPIONSHIP SPORTS ????

7:15 PM C3: JERSEY SHORE WARRIORS VS. C4: NEWARK RAMS – 2

8:30 PM CECIL KIRK–2 70, SAM RINES-1 62

9:45 PM B1: CECIL KIRK – 1 VS. B3: LEHIGH VALLEY ????

SATURDAY, AUGUST 17, 2002

McGonigle Hall

9:15 AM E3: RICCARDI CELTICS VS. E4: CECIL KIRK – 2

10:30 AM D3: COCA COLA ELITE VS. D2: NATL. CHRISTIAN ACADEMY

11:45 AM E2: SAM RINES - 1 VS. E3: RICCARDI CELTICS

1:00 PM C4: NEWARK RAMS – 2 VS. C2: BALTIMORE BOMBERS

2:15 PM F1: NEWARK RAMS – 1 VS. F2: GYM RATS – 1

3:30 PM B1: CECIL KIRK – 1 VS. B2: HARVEY DEVELOPMENT

4:45 PM C1: RASHEED A. WALLACE VS. C3: JERSEY SHORE WARRIORS

6:00 PM F3: SONNY HILL JUNIORS VS. F1: NEWARK RAMS – 1

7:15 PM A1: SONNY HILL SENIORS VS. A2: RICHLAND AAU

8:30 PM D1: SAM RINES - 2 VS. D3: COCA COLA ELITE

9:45 PM B2: HARVEY DEVELOPMENT VS. B3: LEHIGH VALLEY

Pearson 100

9:15 AM C2: BALTIMORE BOMBERS VS. C3: JERSEY SHORE WARRIORS

10:30 AM B1: CECIL KIRK – 1 VS. B4: SONNY HILL SOPHS.

11:45 AM F4: CHAMPIONSHIP SPORTS VS. F3: SONNY HILL JUNIORS

1:00 PM A4: PROJECT SURVIVAL VS. A1: SONNY HILL SENIORS

2:15 PM E1: PHILA. PHOENIX VS. E4: CECIL KIRK – 2

3:30 PM D4: YWT RAIDERS VS. D3: COCA COLA ELITE

4:45 PM B4: SONNY HILL SOPHS. VS. B3: LEHIGH VALLEY

SATURDAY, AUGUST 17, 2002 (CONT.)

Pearson 100

6:00 PM A3: YOUTH INTERLOCK – 1 VS. A4: PROJECT SURVIVAL

7:15 PM C1: RASHEED A. WALLACE VS. C4: NEWARK RAMS – 2

8:30 PM D2: NATL. CHRISTIAN ACADEMY VS. D4: YWT RAIDERS

9:45 PM A3: YOUTH INTERLOCK – 1 VS. A2: RICHLAND AAU

SUNDAY, AUGUST 18, 2002

PLAYOFFS

PLAY-IN ROUND

9:00 AM GAME 1: 7 SEED VS. 10 SEED McGonigle

9:00 AM GAME 2: 8 SEED VS. 9 SEED Pearson

QUARTERFINAL ROUND

10:15 AM GAME 3: 4 SEED VS. 5 SEED McGonigle

10:15 AM GAME 4: 3 SEED VS. 6 SEED Pearson

11:30 AM GAME 5: 1 SEED VS. WINNER GAME 1 McGonigle

11:30 AM GAME 6: 2 SEED VS. WINNER GAME 2 Pearson

SEMI-FINAL ROUND

2:00 PM GAME 7: WINNER GAME 3 VS. WINNER GAME 5 McGonigle

2:00 PM GAME 8: WINNER GAME 4 VS. WINNER GAME 6 Pearson

CHAMPIONSHIP GAME

4:30 PM GAME 9: WINNER GAME 7 VS. WINNER GAME 8 McGonigle