Hill Summer Program Awards '02
Return to Home Page


2002 Bill Cosby Future League Awards

CHAMPIONS
Sam Cozen

RUNNERS-UP
Interstate Realty Management

CHAMPIONSHIP GAME MVP
Malik Perry (Furness HS) - Sam Cozen

REGULAR SEASON MVP
Kechan Myers (Engineering & Science HS) - Sam Cozen

HIGH SCHOOL PROSPECT
Mark Tyndale (Simon Gratz HS) - Rasheed A. Wallace

REBOUNDING
Joshua Grier (Franklin Learning Center) - McDonald's

PLAYMAKER
Chris Clark (St. Joseph's Prep) - North Philadelphia

BOY OF THE YEAR
Tyrell Young (International Christian HS) - Interstate Realty Management

ALL-COSBY LEAGUE FIRST TEAM
Amir Ryan (Furness HS), Joshua Grier (Franklin Learning Center), Ryan Ayers (Germantown Academy), Jason McGirt (Simon Gratz), Omar Wynn (Dobbins HS), Mark Tyndale (Simon Gratz HS), Chris Clark (St. Joseph's Prep), Andrew Myatt (West Philadelphia HS), Matt Byrnes (Oakcrest HS), Jason Bell, Luther Blackshear (McKean HS), Tyrell Young (International Christian HS), Kevin Stewart (Acedemy Park HS), Derrell Hand (West Catholic HS), Bobby Jordan (Roman Catholic HS), Christian Christopher (Cheltenham HS).

ALL-COSBY LEAGUE SECOND TEAM
Malik Perry (Fruness HS), Syeem Perkins (Simon Gratz HS), Chris Henley (Octarara HS), Bryon Gaddy, Khalil Ferguson (University City HS), Brian Grimes (Germantown Academy), Shalty Smith, Tim Crilley (Holy Spirit HS), Aaron Cohen (Abington Friends HS), Will Croner (McKean HS), Dave Burton (St. John Neumann HS), Scott Mascio (Roman Catholic HS), Andre Woodlin (Central HS), Kevin Riley (Olney HS), Roger Thomas (Ashland Middle), Octavius Warner (Lamberton HS).


2002 Wilt Chamberlain High School League Awards

CHAMPIONS
Diamond Medics

RUNNERS-UP
Urban Pioneers

CHAMPIONSHIP GAME MVP
Antwyne Robinson (Oak Hill Academy) - Medics

REGULAR SEASON MVP
Maurice Collins (Simon Gratz HS) - Medics

PRO PROSPECT
Maurice Collins (Simon Gratz HS) - Medics

MR. BASKETBALL
Eugene Myatt (Maine Central Institute) - Sam Cozen

INTELLIGENCE
Raheem Scott (Martin Luther King HS) - Medics

OFFENSE
Mustafa Shakur (Friends Central HS) - Rasheed A. Wallace

DEFENSIVE FORWARD
Keith Butler (Lutheran Academy) - Sam Cozen

DEFENSIVE GUARD
Tyree Watson (Simon Gratz HS) - Medics

REBOUNDING
Michael Blackshear (Simon Gratz HS) - Urban Pioneers

PLAYMAKER
Brian Smith (Benjamin Franklin HS) - Alvin Williams

HUSTLE-GUSTO
Troy Roundtree (Northeast HS) - Urban Pioneers

SPORTSMANSHIP
Maurice Stennis (Strawberry Mansion HS) - Urban Pioneers

MOST IMPROVED
Marvin Kilgore (Milford Academy) - Theo Ratliff

DEDICATION
Mike Boles (Penn Charter HS) - Theo Ratliff

CHARISMA
Donald Wise (Wyncote Academy) - PRWT

ALL-CHAMBERLAIN LEAGUE FIRST TEAM
Kechan Myers (Engineering & Science HS), Megan McNeil (University City HS), John Griffin (St. Joseph's Prep), Brian Smith (Benjamin Franklin HS), Marvin Kilgore (Milford Academy) , Maurice Collins (Simon Gratz HS), Mustafa Shakur (Friends Central HS), Michael Blackshear (Simon Gratz HS), Eugene Myatt (Maine Central Institute), Shawn Taylor (Northeast HS), Ben Perkins, Shane Sowden (St. Elizabeth's HS), Donald Wise (Wyncote Academy), Kenell Sanchez (Bishop Eustace HS), Eric Veal (Reading HS), Chet Stachitas, Miguel Mendez, Sedale Mason, Marcus Harley (Harriton HS), Keith Butler (Lutheran Academy).

ALL-CHAMBERLAIN LEAGUE SECOND TEAM
Raheem Scott (Martin Luther King HS), Darron Bradley (Martin Luther King HS), Troy Roundtree (Northeast HS), Dave Watson (Furness HS), Shane Clark (Cardinal Dougherty HS), Akeem Wright (Martin Luther King HS), Mike Cook (Friends Central HS), Tariek Chandler , Dominique Baron (West Catholic HS), Mel Smith (Burlington Twp. HS), Jimmy Forster (Shipley HS), Braheem Brockington, Matt Weisbrot (Harriton HS), Ryan Haigh, Meril Branch (Franklin Learning Center).


2002 Hank Gathers College League Awards

CHAMPIONS
Pep Boys

RUNNERS-UP
Carousel House

CHAMPIONSHIP GAME CO-MVP's
Antwyne Robinson (Temple University) - Pep Boys
Maurice Collins (Temple University) - Pep Boys

REGULAR SEASON MVP
Gary Buchannan (Villanova University)

ALL-GATHERS LEAGUE FIRST TEAM
Nile Murry (Temple University) - Verizon
John Cox (University of San Francisco) - Carousel House
Antwyne Robinson (Temple University) - Pep Boys
Darryl Jones (Coppin State College) - Aaron McKie
Jermaine Robinson (Cleveland State University) - Alliance Consulting
Dawan Robinson (University of Rhode Island) - Gladiators
Clayton Brown (University of Maine) - Jimmy Binns
Mike Slattery (University of Delaware) - Camille Cosby
Marques Green (St. Bonaventure University) - Bill Joyner
Ugonna Onyekwe (University of Pennsylvania) - WDAS AM/FM Radio
Gary Buchannan (Villanova University) - WDAS AM/FM Radio
Charlie Copp (University of Pennsylvania) - Gladys Rodgers
David Brooks (Niagra University) - Sam Rines

ALL-GATHERS LEAGUE SECOND TEAM
Phil Alston (Millersville University) - Verizon
Rasheed Quadri (La Salle University) - Verizon
Andrew Sullivan (Villanova University) - Carousel House
Maurice Collins (Temple University) - Pep Boys
Raheem Scott (Coppin State College) - Pep Boys
Omar Thomas (Panola Junior College) - Aaron McKie
Steve Smith (La Salle University) - Aaron McKie
Quanzi Samuels (University of Missouri-St. Louis) - Alliance Consulting
George Bailey (Lock Haven University) - Gladiators
Ernest Turner (University of Nevada-Las Vegas) - Jimmy Binns
Hakim Warrick (Syracuse University) - Camille Cosby
Melvin Eason (Cheyney University) - Bill Joyner
Phil Goss (Drexel University) - Gladys Rodgers
Sean Brooks (Drexel University) - Gladys Rodgers
Nick Eppeheimer (Marist College) - Sam Rines