Philadelphia-Area Summer Basketball
Narberth League '16

Return to TedSilary.com Home Page

  Most games are played outdoors in Narberth. The courts are behind the borough headquarters
at Haverford and Windsor avenues.
  Games for May 1, May 22 and June 5 will be played at Episcopal Academy.
  Rain site: Waldron Mercy Academy.

  Rosters are at top of page . . . Schedules are below the rosters.

  The commissioner is Dan Kazanicka. He may be reached at 610-667-1890 or kazball@comcast.net.  


ROSTERS    
AMERICAN LEAGUE
Team: Duffy Realty    
Coach: Howard Polykoff    
1 Andrew Pinto Archmere  11
2 Craig Rosenberger Lansdale Cath. 11
3 Will Esposoto Harriton 11
4 Don Friday Annville Cleona 10
5 Theodore Henry LM 9
6 Bryce Dowling LM 11
7 Sean McGonigle Archmere 11
8 Khalil White Cheltenham 12
9 Kyle Ryan Springfield  12
10 Brandon Starr Garnet Valley  11
11 Tyler Faulkner Archmere 10
12 Sean Ryan LM 11
13 Joseph Viggiano St. Joes Prep 11
14 Mike Ottomano Lansdale Cath. 11
         
Team: Carvision.com    
Coach: Cary Walker    
1 Will Powers Malvern 12
2 Chris Johnson O'Hara 10
3 Andrew Kandravi St Joes Prep 11
4 Ellis Kelsey LM 11
5 Conner McDermott Upper Merion 12
6 Nazim Trammell Delco Christian 12
7 Darrell Taylor LM 9
8 Colin McFillin Conestoga  10
9 Ben Garcia GA 10
10 Ryan Dickson Penn Charter 10
11 Terrell Jones LM 10
12 Justin Collins Springfield  11
13 Mason Ressler Radnor  11
14 Kahlil Diarrah GA 9
         
Team: Ardmore Tire    
Coach: Joe Redican    
1 Mike Narzikul Malvern 12
2 Joe O'Malley Shanahan 9
3 Raymond Baran Malvern 11
4 Liam Wheeler Malvern 12
6 Thomas Wolfe Malvern 11
6 Jack Forrest LM 9
7 Jake Umstead Owen J Roberts 11
8 Kyree Hence E & S 12
9 Nadir Evans LM 12
10 Isaac Martin Harriton 11
11 Jason Farley Carroll 11
12 Michael Hollingsworth Malvern 12
13 Jack Winner Masterman 11
14 Mike Barton St. Joes Prep 11
         
Team: JD McGillicuddy's    
Coach: Matt Thornton    
1 Matt Porreca Great Valley 10
2 John Griffith Harriton 11
3 Michael Perretta Bonner 9
4 Stephen Perretta Bonner 11
5 Griffin Leyden Harriton 10
6 Colin Daly Carroll 11
7 Daquan Davis Roman 11
8 Jermaine Rhoden EA 11
9 Jimmy Carpenter Penncrest 12
10 Brendan Birzes Penncrest 11
11 Merrick Evans Collegium Charter 12
12 James Dodderidge St Joes Prep 12
13 Jack Baker Conestoga  12
14 Damion Dixon Collegium Charter 12
         
Team: Mr. D Basketball    
Coach: Keith Coble    
1 Brandon Hooks PA Cyber Charter 10
2 Dezmynd Evans PW 12
3 Idris Ransom Harriton 11
4 Jason Estep Springfield  11
5 Alex DeAngelis Springfield  11
6 Cooper Driscoll Strath Haven  10
7 Terrance Lewis FLC 12
8 Alan Glover Jr PW 10
9 Will Yoh Haverford School 10
10 Chris Robinson PW 12
11 Alex Pressman PW 12
12 Jordyn Adegun Upper Merion 12
13 Will Colleran Valley Forge 10
14 Abraham Deng Valley Forge 10
         
Team: Friends of John Henning    
Coach: Mike Kempski    
1 Tyler Zwicharowski Roman 11
2 Cooper Attig Harriton 11
3 Nestor Diaz Spring Ford 10
4 Dan Rossi WC Christian 10
5 Michael Kempski Salesianum 11
6 Matt Kodish PW 11
7 John Rigsby Carroll 12
8 Mike Mallon Penncrest 11
9 Jordan Parks Delco Christian 11
10 Matt Hartz St Joes Prep 11
11 Kevin Halligan Bonner 11
12 Jacob Bodenger Radnor HS 12
13 Josh Brownstein GA 11
         
Team: Stretch Funeral Home    
Coach: Eric Riley      
1 Christian Lane Bonner 11
2 Steve Kelly  Haverford HS 11
3 Matt Swanick St Joes Prep 11
4 Andrew Louden Garnet Valley  12
5 Sami Ghazzi Radnor  11
6 Naseem Burks Henderson 12
7 Andrew Burich Unionville 11
8 Jimmy Lake Carroll 11
9 Luke House Carroll 9
10 Connor Guilfoil Haverford HS 12
11 Alex House Carroll 12
12 Dan Mattise Carroll 11
13 Will Thomas Harriton 11
14 Colin Phillips EA 10
         
Team: P.O.M.S.      
Coach: Brian Boyle    
1 Aidan Newell Upper Merion 11
2 Justin Ross Penncrest 11
3 Declan McCabe St Joes Prep 11
4 Danny Cooper PW 10
5 David Angelo Shanahan 10
6 Julian LaForest Bonner 11
7 Cole Storm GA 11
8 Kevin Dougherty Haverford HS 11
9 Charlie Schappell Conestoga  10
10 Zuri Peyton CHA 11
11 Wyatt Harkins Delco Christian 12
12 David Walther Haverford HS 11
13 Henry Mashett Shanahan 11
14 Grant Fischer WC East 12
         
Team: B & E Sportswear    
Coach: Ed Rowe      
1 Nick Cutuli Springfield  11
2 Zach Lipstein Barrack  11
3 Kyle Long Springfield  10
4 Aidan Convery Penncrest 9
5 Eli Gorrell Shipley 10
6 Kyle Sullivan Springfield  11
7 Sam Sessoms Shipley 10
8 Tommy Webb Radnor  11
9 Bernie Bradley Upper Darby 11
10 Jack Brown Salesianum 9
11 Great Orjih Springfield  11
12 Jack O'Connell EA 11
13 Paul Brown Salesianum 10
         
Team: Just Clean It!    
Coach: Ryan Fitzpatrick    
1 Michael May Marple Newtown 10
2 Zach Lezanic Conestoga  9
3 Matt O'Connor LM 9
4 Shaheed Muhammed FLC 11
5 Rasheed Muhammed FLC 11
6 Peter Foggo Strath Haven  11
7 Jermaine Brokenborough Harriton 11
8 Patrick O'Kane Strath Haven  11
9 Christopher Haynes Bonner 9
10 MJ Lezanic Conestoga  12
11 Robert Bruhns Shipley 11
12 Ryan McNulty Malvern 12
13 John Harrar Strath Haven  11
         
Team: SMD CPA    
Coach: Brian Shanahan    
1 Liam Shanahan Masterman 11
2 Chazz Person Masterman 10
3 Jonathan Haynes GA 9
4 Brian Griffin St. Joes Prep 11
5 Matt McMahon Haverford HS 10
6 Stephen Payne LM 9
7 Jordan Friday Friends Central 10
8 Owen Pighini PC 10
9 Shaimir Joe Prep Charter 12
10 Charles Blackwell Henderson 10
11 Tommy Blackwell Henderson 12
12 Joshua Friday Lawrenceville 10
13 Jeremy Horn LM 12
         
Team: The Greeks    
Coach: Mike Herron    
1 Kyle Sacchetta EA 12
2 Brandon McCullough Avon Grove 11
3 Sharif Dawson O'Hara 11
4 Gary Kelly  O'Hara 11
5 John Fleming Wood 12
6 Jason Paul PW 10
7 Conner Delaney EA 11
8 Isaiah Hart Haverford HS 10
9 Manny Ruffin Penncrest 11
10 Sean Doyle Carroll 11
11 Matt Kirby O'Hara 11
12 Dylan Higgins Bonner 11
13 Kyle Virbitsky EA 11
         
NATIONAL LEAGUE
Team: Pub of Penn Valley    
Coach: Matt Brennan    
1 John McElwee EA 9
2 Daniel Rufo St. Joes Prep 10
3 Kuba Naum Strath Haven 9
4 Matt Brennan St. Joes Prep 10
5 Jack McCarthy St Joes Prep 11
6 Matt McCarthy Salesianum 9
7 Chris Hibbs St Joes Prep 11
8 Luke Verzella Haverford HS 9
9 Zach Klinke Carroll 10
10 Colin Price Malvern 10
11 Kevin Odgers Haverford HS 11
12 Riley Burns St. Joes Prep 10
13 Jack Purcell EA 9
         
Team: Brinkmann Bros. Roofing    
Coach: John Flynn    
1 Jack Leinhauser Harriton 10
2 David O'Keefe LM 11
3 Dante' Banks Roman 10
4 Nick Mangano St. Joes Prep 9
5 Jack Thomas Harriton 10
6 Harry Thomas Harriton 9
7 Zach Schulman Harriton 9
8 Tommy Bagnell Haverford School 10
9 Mike O'Neill St. Joes Prep 11
10 Daniel Payne Marple Newtown  11
11 Ian Streeper Perk Valley 9
12 Bryce Streeper Perk Valley 9
13 Garrett Ryan LM 9
14 Bobby Stratts Haverford School 10
         
Team: 401K Rollover Store    
Coach: John Tsafos    
1 Jay Familetti EA 9
2 Charlie Trey-Masters CHA 10
3 Michael Mulville Father Judge 9
4 Sean Kelly  Archmere  10
5 Danny Roe Haverford HS 9
6 Dan Derita Carroll 10
7 Max Pugh Vautage Academy 9
8 Drew Grow Calvary Baptist 9
9 Tommy Gardler Marple Newtown 9
10 Rudy Gabriel Malvern 11
11 Brendan Ahearn Haverford HS 9
12 Ryan Gabriel Malvern 10
13 Joe Leonard EA 9
14 Brian Basik GA 9
         
Team: John Neill Painting    
Coach: Sulai Neill      
1 Sincer Gibbs Carroll 9
2 Nick Gerardi St. Joes Prep 9
3 Liam Brophy Haverford HS 9
4 Tim Michell Malvern 9
5 John Staiber Bonner 10
6 Jake Nicastro Penn Charter 10
7 Anthony Straface Roman 9
8 Joseph Horn Homeschooled 11
9 Seth Needle LM 9
10 Sam Sav Penncrest 10
11 Luke Lesher EA 9
12 Michael Huang Friends Central 10
13 Michael Killian Bonner 10
         
Team: CW Painting    
Coach: Matt McDevitt    
1 James Kutufaris Devon Prep 9
2 Austin Serra Upper Darby  10
3 Ahmet Duran Radnor 9
4 Dante' Banks Roman 10
5 Evan Martin Harriton 9
6 Gavin McHugh Malvern 9
7 Marcus Sanford Norristown  9
8 Pryce Jamison Springfield HS 9
9 Tommy Kutufaris Devon Prep 10
10 Kieran Spillane Carroll 10
11 Michael Hussey Malvern 9
12 Wesley Brace Conestoga  9
13 Mike Erickson Conestoga  10
         
Team: DiGiacomo Construction    
Coach: Matt Dotsey    
1 Eric Lewis Delco Christian 10
2 Adam Fagan Harriton 10
3 Matt Wilson Conestoga  10
4 Shane Scott Conestoga  9
5 Emilio Brady Harriton 10
6 Chris Kennedy Conestoga  11
7 Myles Scott Conestoga  9
8 Damond Dukes Jr Bonner 9
9 Khyree Monroe O'Hara 10
10 Ricky Coleman Harriton 11
11 Matt Arbogast Penncrest 9
12 Tommy Sobelman Shipley 10
13 Daniel Green Carroll 10
         
Team: Kelsey S.A.T. Test Prep    
Coach: Justin Santangelo    
1 Tom Carroll O'Hara 9
2 Patrick Lorei St. Joe Prep 9
3 Ryan Lord St. Joes Prep 10
4 Taylor Scribner Harriton 9
5 Daniel Lloyd Penncrest 9
6 Sam Oshtry LM 9
7 Jason Kleinschmidt Haverford HS 9
8 Julian Hairston LM 9
9 Jared Robinson LM 10
10 Matt Peel Marple Newtown 10
11 Luke Donaphon St. Joes Prep 10
12 Zack Slogoff LM 10
13 Ryan Walsh Archmere 10
         
Team: Boro Boys    
Coach: Jake Mingey    
1 Jack Armstrong Bonner 9
2 Danny O'Brien Marple Newtown 9
3 Patrick Malone Malvern 9
4 Fred Rullo Devon Prep 9
5 Graham Hogg Strath Haven 9
6 Shane Dever St. Joe Prep 9
7 Michael Iezzi Haverford HS 9
8 Liam Plate John Paul II 10
9 Trevor Ennett Bonner 9
10 Daniel Devaney O'Hara 10
11 Daniel Farrer PW 10
12 Michael Hua LM 10
13 Jack McGeever St. Joe Prep 9
         
Team: Express Employment    
Coach: Elliott Eiseman    
1 Brian Stewart Harriton 9
2 Michael Stewart Harriton 9
3 Trevor Luzi Great Valley 10
4 Leo Wackerman Harriton 9
5 Alex Rosengarten Haverford HS 9
6 Kyler Shinkle Strath Haven 9
7 Danny Gabor LM 10
8 Zackaryah Hussein Strath Haven  9
9 Jacob Eiseman Harriton 9
10 Jihad Rumph Harriton 10
11 Dan Bastian Archmere 9
12 Jack McDonald CHA 9
13 Michael Shaak Malvern 10
         
Team: McShea's      
Coach: Andy Heckenberger    
1 Jack Baldwin Harriton 9
2 Noah Gizienski Haverford HS 9
3 Justin Heidig Penncrest 10
4 Jared Thompson Roman 9
5 Ben Jones Roman 9
6 Nick Bumbera Harriton 10
7 Grant Jacoby Shipley 9
8 Alex Havira Friends Central 9
9 Connor Nichols Devon Prep 9
10 Garrett Ripp O'Hara 10
11 Connor Rose Haverford Hs 9
12 Dean Rosini Haverford HS 11
13 Luke Godzieba Lansdale Catholic 10
         
Team: Quotations    
Coach: Woody Burke    
1 Joshua McCalister O'Hara 10
2 Cory Scott LM 10
3 Michael Belden Devon Prep 9
4 Jerry Lu LM 10
5 Shane Burke Salesianum 9
6 Patrick Oswald Rustin 10
7 Justin Hershey EA 10
8 Danny Meyer Salesianum 10
9 Michael Barone Salesianum 10
10 Max Frantz St. Joe Prep 10
11 Drew Savon Archmere 10
12 Jeff Lunger Penncrest 9
13 Joey Calaman LM 10
14 Kevin Cone Carroll 9
         
Team: O'Rourke, Esq.    
Coach: Kevin Abbassi    
1 Harrison Klevan LM 10
2 Miller Kelsey LM 9
3 Scott Kaplan Haverford HS 9
4 Kyree Pendleton Haverford HS 9
5 Georgie Troilo O'Hara 9
6 Nick Bugbee Harriton 10
7 Dean Kane Marple Newtown 11
8 Lazarus Louca Harriton 9
9 Tyree Estes Academy Park 9
10 Josh Banner LM 9
11 Fernando Castro Radnor 10
12 Sam Fogel LM 9
13 Pharaoh Williams Motivation 9
14 Joshua Martin LM 9
         
Team: McGillins Olde Ale House  
Coach: Kris Domingo    
1 Michael Wusinich St. Joe Prep 9
2 Demitrius Hansen LM 9
3 Jamal Hairston Carroll 9
4 Michael Berg St. Joe Prep 10
5 Jarren Kanowitz LM 9
6 Brian Berg St. Joe Prep 11
7 Kevin Lauth LM 11
8 Kevin DePrince Haverford HS 9
9 Steve White Haverford HS 11
10 David Harris City School 10
11 Ryan Lopresti St. Joes Prep 10
12 Gabe Kusiatin Friends Central 10
13 Brendan Farrell St. Joes Prep 10
14 Colin McCloskey Springfield HS 9
         
Team: Friends of Dave Oldfield    
Coach:  Shane McNichol    
1 Darrin Harris LM 10
2 Timmy Rogers Archmere 9
3 Ian Deal Springfield  9
4 Griffin Berkowitz Harriton 10
5 Liam Sharkey O'Hara 9
6 Matt Cannon O'Hara 9
7 Tim Bell O'Hara 9
8 Jason Kuzmick O'Hara 9
9 Cole McNeil CHA 9
10 Nick Camposano Radnor 9
11 Marcus Beato Radnor 9
12 Jack Thornton Haverford HS 10
13 Joey Rush LM 10
14 Kevin Deal Springfield  10
         
JUNIOR LEAGUE
Team: Great American Pub    
Coach: Mark Streeper    
1 Connor McCabe St. Margaret 7
2 James Higgins Cardinal Foley 7
3 Luke Price SCJN 7
4 Joshua Axelrod Bala Cynwyd MS 7
5 Chris Sims Haverford School 7
6 M.J. Atkins Haverford School 8
7 John Gordon St. Anastasia 8
8 Sean Reynolds Haverford MS 8
9 David Graham St. Katherine 8
10 Aaron Reisman Penn Charter 8
11 Casey Campbell TE MS 8
12 Keegan Billie St. Joseph's 8
13 Jake Phelan St. Aloysius 8
14 Tommy Dennis ABVM 8
         
Team: Sam's Brick Oven Pizza    
Coach: Kevin Magee    
1 Patrick Burns St. Pius X 7
2 Trey Albanese St. Dots 7
3 Sam Maselli St. Dots 8
4 George Moscony Haverford MS 7
5 Connor Eagan St. Dots 8
6 Zeke Kelz Bala Cynwyd MS 8
7 Charlie Flick St. Katherine 8
8 Constantine Sosangelis Shipley 7
9 Aidan Burns St. Pius X 8
10 Chip Hockeimer Welsh Valley MS 8
11 Drew Konieczny Annunciation 7
12 Khai Champion Waldron 8
13 Jacob Marsh Bala Cynwyd MS 8
14 Matt Carlino St. Aloysius 7
         
Team: J. Fatty Esq.    
Coach: Joel Bigatel    
1 Luke Edwards Strath Haven MS 8
2 Jake Spencer Haverford School 8
3 Austin Hodgens St. Katherine 7
4 Chris Berg Bala Cynwyd MS 7
5 Connor Kraus St. Katherine 8
6 Vincent Caruso St. Mary Magdalen 8
7 Rory Searing St. Katherine 8
8 Aedan McKenna Welsh Valley MS 8
9 Joshua Schulman Welsh Valley MS 8
10 Andrew Lord Haverford MS 8
11 Sean Bettenhausen St. Mary Magdalen 7
12 Vaughn Brogan TE MS 7
13 Peter Carr Waldron 8
14 Anthony Covello St. Mary Magdalen 8
         
Team: Richard J. Seltzer Realty    
Coach: Mike Johnston    
1 Thomas Foley Friends Central 7
2 Ben Birch Bala Cynwyd MS 7
3 Connor Donohue Mother Redeemer 7
4 Keyan Dumon Shipley 7
5 Alec Stern Haverford School 8
6 Gavin McCall Radnor MS 8
7 Patrick Nichols TE MS 7
8 Sean McPeak Friends Central 7
9 Dante Messina Mother Redeemer 8
10 Aidan Phillips Sts. P&J 7
11 Zahree Harrison Cedarbrook MS 8
12 Jonathan Krouse Haverford School 8
13 Russell Minor-Shaw Agora Charter 8
14 Trevor Wall Mother Redeemer 8
         
Team: Catherine Foote Ortho.    
Coach: Geoff Sheehan    
1 Bernie Rogers St. Chris 7
2 Eli Rothman Bala Cynwyd MS 8
3 Joe Scott Bala Cynwyd MS 7
4 Kieran Donaher Cardinal Foley 7
5 Colin Joyce St. Chris 7
6 Cole Sprague ET Richardson 8
7 Trey Emeno Haverford MS 8
8 Blake Martin EA 8
9 Brendan Surbeck St. Aloysius 8
10 Sam DiLella Radnor MS 8
11 Ryan Gaffney St. Aloysius 7
12 Patrick Cone St. Katherine 8
13 Nathan Miller Jenkintown MS 8
14