Eastern Regional High School
Boys Soccer History

(This New Jersey School in the Eastern Section of
Camden County Serves Berlin Borough,
Gibbsboro Borough and Voorhees Township)

Classifications . . .
Group 2 -- 1971-74
Group 3 -- 1975-84, 1986-90
Group 4 -- 1985, 1991-2019
SJ Championship . . .

Group 4 in 2006
Coaches . . .
Larry Kelly, 1971-92 (225-110-35)
Ted Daily, 1993-96 (41-24-5)
Pete DeFeo, 1997-2006 (107-69-14)
Steve Kosyla, 2007-19 (151-69-31)

First Team All-South Jersey
(Selected by Courier-Post) . . .
|
Fernando Garcia, 1973
P.J. Chance, 1989
Harry Middleton, 2006
Adam Hutchinson, 2008
Kwasi Acheampong, 2010
Zev Fayer, 2011
Logan Edwards, 2014
Tommy Katsaros, 2015
Ryan Stauffer, 2016

--

  In 2006, Eastern, coached by Pete DeFeo, won the South Jersey Group 4 championship and finished 16-5-2 overall. Here are recaps of the playoff games . . .
QUARTERFINAL
  Eastern 2, Williamstown 1:
Mike Feldberg's two goals enabled the Vikings to overcome a 1-0 deficit.
SEMIFINAL
  Eastern 4, Lenape 2:
After losing twice to Lenape during the regular season, the Vikings racked up three first-half goals to seize command. Joe Strain, Debayan Kushary (from Strain) and Justin Meltzer (from Mike Feldberg) scored in the first half. Jeff Daniels did so in the second.
FINAL
  Eastern 1, Toms River East 0:
Sub Andrew Torok fed Mike Feldberg for the goal and B.J. Merriam made eight saves.
STATE SEMIFINAL
  Manalapan 1, Eastern 0 (OT): The goal was scored on a rebound. In the first half, offside calls cost the squads one tally apiece.
---
STARTERS . . .
(*-for third consecutive year)

Forwards -- *Jeff Daniels, *Scott Higgins.
Midfielders -- *D.J. DiSabatino, *Mike Feldberg, *Joe Strain.
Defenders -- Travis Albert, Andrew Boni, Mark Graf, Bobby Long, *Harry Middleton.
Goalie -- *B.J. Merriam.
KEY SUBS . . .
Debayan Kushary, M; Justin Meltzer, M.

  Details obtained from results/stories in the Camden Courier-Post and
Philadelphia Inquirer . . .

  Thanks for the help . . . Tom McGurk, Steve Kosyla, Pete DeFeo, Steve Picot.

To reach Ted Silary -- tedtee307@yahoo.com


All-Group All-South Jersey
Courier-Post Courier-Post
Year/Team/Name/ Pos. Year/Team/Name/Pos.
   
No Team, 1966-70  
Group 1-2 (Combo teams through 1974)
1971 1971
FIRST TEAM   None
Fernando Garcia, F  
SECOND TEAM  
Steve Kosyla, F  
1972 1972
FIRST TEAM   None
Fernando Garcia, F  
SECOND TEAM  
Steve Kosyla, F  
George Hobbins, G  
1973 1973
FIRST TEAM FIRST TEAM
Fernando Garcia, F Fernando Garcia, M
Jim Sacco, G SECOND TEAM
SECOND TEAM Jim Sacco, G
Greg Geier, B  
1974 1974
  None   None
Group 3
1975 1975
  None   None
1976 1976
FIRST TEAM   None
Rich Kovacs, F  
1977 1977
  None   None
1978 1978
SECOND TEAM   None
Rick Jamieson, F  
Dave Whitcraft, G  
1979 1979
FIRST TEAM SECOND TEAM
Mark Mallon, F Mark Mallon, F
Mike Tinucci, B Dave Whitcraft, G
Dave Whitcraft, G  
SECOND TEAM  
Phil Tabolsky, B  
1980 1980
FIRST TEAM   None
Jeff Hoffman, G  
SECOND TEAM  
Phil Tabolsky, L  
Mike D'Olio, B  
1981 1981
  None   None
1982 1982
FIRST TEAM   None
Keith Mallon, B  
SECOND TEAM  
Jerome Berosh, F  
Keith Abbott, B  
Frank DelliGatti, G  
1983 1983
FIRST TEAM   None
Steve Bombaro, L  
Frank DelliGatti, G  
SECOND TEAM  
Rich Werner, B  
Rich Diaz, B  
1984 1984
FIRST TEAM SECOND TEAM
Steve Bombaro, L Steve Bombaro, L
Jack Stewart, B THIRD TEAM
Mike Cain, G Jack Stewart, B
SECOND TEAM  
Skip Sindoni, L  
Mark Kelly, B  
Group 4
1985 1985
FIRST TEAM SECOND TEAM
Steve Bombaro, L Steve Bombaro, L
Sean Corcoran, B Mark Kelly, M
Mike Cain, G Sean Corcoran, B
SECOND TEAM Mike Cain, G
Mark Kelly, M  
Group 3
1986 1986
SECOND TEAM   None
Bucky Thorn, L  
Craig Berosh, M  
1987 1987
  None   None
1988 1988
FIRST TEAM   None
Brian Stewart, L  
SECOND TEAM  
Phil Petru, M  
Chad Pritchett, B  
1989 1989
FIRST TEAM FIRST TEAM
Charlie Benassayag, L P.J. Chance, G
Phil Petru, M  
P.J. Chance, G  
SECOND TEAM  
Brad Blum, M  
Brian Blum, M  
Joe Rencik, B  
1990 1990
FIRST TEAM THIRD TEAM
Phil Petru, M Phil Petru, M
Keith Wehr, B  
SECOND TEAM  
Mike Bombaro, M  
Atiba Rose, M  
Group 4
1991 1991
FIRST TEAM SECOND TEAM
Atiba Rose, M Atiba Rose, M
SECOND TEAM  
Dave Albertson, L  
Ken Wojdon, B  
1992 1992
FIRST TEAM SECOND TEAM
Atiba Rose, L Atiba Rose, M
SECOND TEAM THIRD TEAM
Dave Albertson, L Ryan Fitzpatrick, M
Ryan Fitzpatrick, M Pete Schnurr, B
Marc Merendino, M  
Pete Schnurr, B  
Keith Ottenthal, G  
1993 1993
FIRST TEAM THIRD TEAM
Chris Daily, M Chris Daily, M
Matt Murray, G Matt Murray, G
SECOND TEAM  
Steve Zemaitis, B  
1994 1994
SECOND TEAM   None
Jason Forcillo, B  
1995 1995
  None   None
1996 1996
  None   None
1997 1997
FIRST TEAM SECOND TEAM
Ryan Cloherty, M Hakim Fobia, B
Hakim Fobia, B THIRD TEAM
  Ryan Cloherty, M
1998 1998
FIRST TEAM SECOND TEAM
Ryan Cloherty, M Ryan Cloherty, M
1999 1999
SECOND TEAM   None
Kevin Doherty, B  
2000 2000
SECOND TEAM   None
Aka Fobia, F  
2001 2001
  None   None
2002 2002
FIRST TEAM SECOND TEAM
Jon Kopytko, B Jon Kopytko, B
SECOND TEAM  
Ryan Uldine, F  
2003 2003
FIRST TEAM   None
Jon Kopytko, B  
SECOND TEAM  
Brian Raveling, F  
Bobby Carter, M  
2004 2004
  None   None
2005 2005
FIRST TEAM   None
Scott Higgins, F  
SECOND TEAM  
Harry Middleton, B    
2006 2006
FIRST TEAM FIRST TEAM
Scott Higgins, F Harry Middleton, B
Mike Feldberg, M SECOND TEAM
Harry Middleton, B    Scott Higgins, F
2007 2007
FIRST TEAM SECOND TEAM
Bobby Long, B Bobby Long, B
SECOND TEAM  
Debayn Kushary, F  
2008 2008
FIRST TEAM FIRST TEAM
A.J. Tierce, F Adam Hutchinson, B
Joe Keegan, M  
Adam Hutchinson, B  
SECOND TEAM  
Matt Leig, G  
2009 2009
  None   None
2010 2010
FIRST TEAM FIRST TEAM
Nick Tierce, F Kwasi Acheampong, D
Kwasi Acheampong, D  
2011 2011
FIRST TEAM FIRST TEAM
Zev Fayer, D Zev Fayer, D
2012 2012
Group Teams SECOND TEAM
Discontinued Corey Brodkin, G
  2013
  SECOND TEAM
  Logan Edwards, D
  2014
  FIRST TEAM
  Logan Edwards, D
  SECOND TEAM
  John Salicandro, M
  2015
  FIRST TEAM
  Tommy Katsaros, B
  2016
  FIRST TEAM
  Ryan Stauffer, D
  THIRD TEAM
  Diego Valle, F
  2017
    None
  2018
  THIRD TEAM
  Phil Varner, F