Philadelphia High School Basketball
All-City First Teamers, by School

(Through 2017)

Return to TedSilary.com Home Page


PUBLIC LEAGUE

AUDENRIED

Abdul Taylor

1996

BARTRAM

Joe Bryant

1972

Richard Francis 2002
Jason Cain 2003
Tyrone Garland 2009-10

BOYS' LATIN

Mauice "Doo-Wop" Watson

2012

CENTRAL

Gary Bennett

1982

Craig Wise

1991

Scott Rodgers 2005

COMM. TECH

Andrew "Scootie" Randall

2008

CONSTITUTION

Savon Goodman 2012
Daiquan Walker 2012
Ahmad Gilbert 2014
Kimar Williams 2015

DOBBINS

Horace Owens

1979

Greg "Bo" Kimble

1985

Eric "Hank" Gathers

1985

Doug Overton

1987

Jerrell Wright

2011

EDISON

Rodney Lee

1975

Joe Jefferson

1986

ENG. AND SCIENCE

Michael Anderson

1984

Lynn Greer

1997

John Cox

1999

FRANKFORD

Jeffery "Monk" Clark

1977

Anthony Chennault

1981

Rico Washington

1982

Carlin Warley

1989

Arthur "Yah" Davis

1996

Petrick Sanders

1996

FRANKLIN

Vic Alexander

1981

Rico Washington

1983

Jerome "Pooh" Richardson

1984-85

Randy Woods

1988

Alex Wesby

1998

Calvin Johnson

1999

Jamal Nichols 2001

FRANKLIN LC

Faron "Meatball" Hand

1991-92

Tyrone Weeks

1991-93

Rasiheed "Noot" Arnold

1994

Michael Robinson

1994

Denzel Yard 2009

FREIRE

Jarrod "G" Denard

2008

GERMANTOWN

Mike Sojourner

1972

DeCarsta "Byrd" Webster

1974

GRATZ

Joe Gore

1974

Marvin Brown

1974

Gary Devlin

1975

Terry Pittman

1981

Brian Shorter

1986

Dennis "Dink" Whitaker

1986

Aaron McKie

1990

Harry Moore

1990

Rasheed Wallace

1991-93

Lynard Stewart

1994

Shawn "Reds" Smith

1994

Terrell Stokes

1995

Marvin O'Connor

1997

Jarett Kearse

1997

Jermaine Robinson

1999

Percell Coles

2000

Michael Cuffee 2001
Mark Tyndale 2004

IMHOTEP

Sam Prescott

2009

Ameen Tanksley 2011
Brandon Austin 2013
Daron Russell 2016-17

KING

Malik Moore

1996

Dawan Robinson

2000

Wayne Marshall 2003

MASTBAUM

Ray Thompson

1978

Timmy Brown

1982

Kevin Benton

1990

MC&S

Samir Doughty

2014-15

NORTHEAST

Willie Oliphant

1980

Randy Dukes

1999

OLNEY

Willie Taylor

1972

Dana Clark

1973

Milt Colston

1974

Brian Graves

1988

Jason Lawson

1992-93

Jesse "Booge" Morgan 2009

OVERBROOK

Lewis Lloyd

1977

Ricky Tucker

1979

Joe Washington

1979

Tony Costner

1980

Mike Tyson

1989

Andre Howard

1995

Na'im Crenshaw

1997

PREP CHARTER

Rodney Green

2006

Marcus Morris 2007
Markieff Morris 2007

ROXBOROUGH

John "Chubby" Cox

1973

SOUTHERN

Kevin Broadnax

1978

Dallas Philson

1980

Nate Blackwell

1983

Lionel Simmons

1986

Robert "World" Stokes

1987

Will Scott

1987

Kareem "Rab" Townes

1991

Ramone Moore 2007

STRAW. MANSION

Kevin "Buzzy" Forney

1998

Omar Thomas

2000

Maureece Rice 2002-03
Dwayne Davis 2008
Devonte' "DJ" Newbill 2010

UNIVERSITY CITY

Rasheed Brokenborough

1995

VAUX

Rysheed Jordan

2013

WASHINGTON

Max Blank

1984

WEST PHILA.

Gene Banks

1975-77

Tim Smith

1975

Clarence "Eggy" Tillman

1977-78

Kevin "Rock" McCray

1979

Howard Evans

1984

Mike Monroe

1987

Mik Kilgore

1988

CATHOLIC LEAGUE

BONNER

Walt Fuller

1982

Rodney Blake

1983-84

Ivan "Pick" Brown

1986

Brian Daly

1988

Jeff Jones 2007

CARROLL

Barry Bekkedam

1986

Rafal Bigus

1995

Martin Ingelsby

1997

Juan'ya Green 2011
Derrick Jones 2014-15
Ryan Daly 2016

DOUGHERTY

Lawrence Reid

1976

Chris Williams

1989

Cuttino "Cat" Mobley

1992

Kyle Lowry 2004

JUDGE

Jim "Mo" Connolly

1976

Jim Reeves

1998

KENRICK

Jim Bolger

1981

LA SALLE

Fran McCaffery

1977

Chip Greenberg

1982

Eddie Mitchell 2011
Amar Stukes 2013

McDEVITT

Tyrell Long

2014

NEUMANN/N-G

Marty Campbell

1980

Steve Benton

1985

Victor Thomas

1997

Cantrell "Man-Man" Fletcher 2001
Derrick "D.J." Rivera 2006
Rick Jackson 2006-07
Tony Chennault 2010
Tyreek Duren 2010
Lamin Fulton 2011
Ja'Quan Newton 2013-14
Quade Green 2016-17
Dhamir Cosby-Roundtree 2017

NORTH CATHOLIC

Barry Brodzinski

1973

O'HARA

Mike Arizin

1972

Eddie Malloy

1989

ROMAN CATHOLIC

Jim "Chico" Singleton

1973

Zane Major

1975

Reggie Jackson

1977-78

Lonnie McFarlan

1979-80

Randy Monroe

1981

Dallas Comegys

1983

Mark Stevenson

1985

Alan Watkins

1989

Bernard Jones 1991

Marc Jackson

1993

Lari Ketner

1995

Donnie Carr

1996

Rasual Butler

1998

Eddie Griffin

1999-00

Tamal Forchion 2001
Bradley Wanamaker 2007
Maalik Wayns 2008-09
Rakeem "Rahk" Brookins 2010
Tony Carr 2015-16
Lamar Stevens 2016

RYAN

Andrew Rogers

2008

Izaiah Brockington

2017

ST. JOSEPH'S PREP

Maurice "Mo" Howard

1972

Mark Zoller 2003
Chris Clark 2004
Reggie Redding 2005
Stephen Vasturia 2012-13
Chris Clover 2014-15

WEST CATHOLIC

Michael Brooks

1976

Mark Johnson

1983

Monroe Blakes

1988

WOOD

Collin Gillespie

2017

INTER-AC LEAGUE

EPISCOPAL

James "Bruiser" Flint

1983

Eugene Burroughs

1990

Terrence Mack 2002
Wayne Ellington 2005-06
Gerald Henderson 2005-06

GTN. ACADEMY

Rodney Duncan

1976

Alvin Williams

1993

Chris Krug

1998

Mike Slattery 2001
Matt Walsh 2002
Lee Melchionni 2002
Ryan Ayers 2005

HAVERFORD SCHOOL

Mike Edelman

1978

Doug Fairfax

1999

MALVERN

Charlie Floyd

1973-74

Brian Grandieri 2004
Brendan Kilpatrick 2012

PENN CHARTER

Steve Goodrich

1994

Sean Knitter

2000

Sean Singletary 2003-04

OTHERS

GTN. FRIENDS

Jonathan Haynes

1990