2015 Philadelphia High School Football
Week by Week Schedule/Results
(Games Involving Public, Catholic and Inter-Ac Teams)

Return to TedSilary.com Home Page

We know there will be changes to this schedule.
If you can, please let us know about them at
tedtee307@yahoo.com.
Thanks!

Notes on Super Sites . . .
Northwest Super Site is at 1100 E. Sedgwick Street, in Mt. Airy.
SP Super Site is at 11th and Bigler Streets, in South Philly.
Gratz Super Site is a short distance from Gratz at Germantown and Hunting Park Avenues.
Northeast Super Site is behind Northeast at Cottman and Algon.
Dobbins/Franklin/Straw. Mansion field is at 29th and Chalmers.
Bartram's field is at 58th & Elmwood.
West Philly's field is at 48th & Spruce.  


WEEK "ZERO"

FRIDAY, AUG. 28
NON-LEAGUE
Malvern 37, St. Rita (IL) 0  at Soldier Field in Chicago
*believed to be the earliest game in city leagues history, breaking Aug. 29.*

WEEK ONE

FRIDAY, SEPT. 4
NON-LEAGUE
Jenkintown 35, Straw. Mansion 19
Northeast 21, Abington 14
Southern 22, Lincoln 16
Mastbaum 22, Roxborough 19
Judge 20, Ryan 14
JF Kennedy (Paterson, NJ) 19, Edison 0
Bristol 20, Kensington 6
West Phila. 42, at Harriton 14
Conwell-Egan 6, Carroll 0  in Wildwood, NJ
Coatesville 42, King 14
Bartram 14, Overbrook 0
Boys' Latin 32, Palumbo 0
Imhotep 36, Gratz 6
Marple-Newtown 34, O'Hara 7
Upper Darby 21, Bonner-Prendie 8
Tennent 31, Mastery North 19
New Hope-Solebury 26, Future 6
Downingtown East 37, Frankford 6
Wissahickon 7, Central 6
Episcopal 48, Wyoming Seminary 14
La Salle 24, North Penn 12
Prep Charter 27, Strath Haven 6
SATURDAY, SEPT. 5
NON-LEAGUE
Lansdale 21, Penn Charter 6   in Ocean City, NJ
Olney 22, KIPP DuBois 20
West Catholic 35, Roman 16   in Wildwood, NJ
Gtn. Academy 16, Shanahan 13
SCH Academy 39, Washington 7
McDevitt 25, Pope Paul II 17
Haverford School 50, Del-Val 34
Neumann-Goretti 38, Valley Forge MA 0   in Wildwood, NJ
Franklin 27, Pottsgrove 21
Wood 62, Allentown (NJ) 21
SJ Prep 14, Evangel Christian (LA) 0  in Louisiana
  Not scheduled: Dobbins, Fels, Malvern

WEEK TWO

THURSDAY, SEPT. 10
NON-LEAGUE
Future 20, Straw. Mansion 7
Olney 20, Mastbaum 8
Boys' Latin 22, KIPP DuBois 0
FRIDAY, SEPT. 11
NON-LEAGUE
SCH Academy 13, Central 6
Roxborough 27, Palumbo 8
Lincoln 14, Dobbins 8
Bartram 20, West Phila. 8
Overbrook 36, Edison 6
Conwell-Egan 14, King 6
Northeast 14, Judge 13
Gtn. Academy 28, Prep Charter 20
Glen Mills 30, Southern 14
La Salle 14, Pennsbury 0
Lansdale Catholic 49, Spring.-Montco 7
Garnet Valley 40, Bonner-Prendie 22
Upper Moreland 27, Carroll 6   on Carroll's campus
Cheltenham 19, McDevitt 13
Episcopal 24, Conestoga 10
Malvern 34, Holy Spirit (NJ) 0
North Penn 40, West Catholic 24
SATURDAY, SEPT. 12
NON-LEAGUE
Upper Darby 40, Frankford 34
Haverford School 45, Ryan 28
Downingtown East 35, Roman 21
Aquinas Institute (NY) 33, Del-Val 8
Imhotep 40, St. Frances (MD) 16
Washington 5, Mastery North 0  MN awarded a forfeit victory on 9/30 (ineligible player); score recorded as 2-0)
Penn Charter 40, Neumann-Goretti 14
Don Bosco (NJ) 55, SJ Prep 21
Franklin 48, Kensington 0
Wood 44, Gratz 30
Tennent 44, Fels 0
Salesianum 42, O'Hara 7
 All teams scheduled

WEEK THREE

THURSDAY, SEPT. 17
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Washington 44, Roxborough 0  Roxborough awarded a forfeit victory on 9/30 (ineligible player); score recorded as 2-0) 
PUBLIC AAAA LIBERTY
Southern 54, Kensington 0
PUBLIC AAA
Imhotep 54, Boys' Latin 0
FRIDAY, SEPT. 18
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Olney 32, Edison 14
King 20, Lincoln 12
Northeast 44, Franklin 42
PUBLIC AAAA LIBERTY
Central 28, Bartram 22
Gratz 55, Fels 0
Frankford 56, Mastbaum 12
PUBLIC AAA
West Phila. 46, Future 6
Overbrook 8, Dobbins 0
NON-LEAGUE
Haverford School 35, West Catholic 13
Palumbo 22, Valley Forge 14
Wood 49, Prep Charter 8
McDevitt 21, Carroll 13  (on Carroll's campus)
Lansdale 45, Hatboro-Horsham 20
Academy Park 32, Bonner-Prendie 0
DeMatha (MD) 32, La Salle 12
Episcopal 14, O'Hara 12
Upper Moreland 20, Conwell-Egan 10
SATURDAY, SEPT. 19
NON-LEAGUE
Judge 20, Chester 17 (OT)
Delco Christian 47, Strawberry Mansion 25
Coatesville 24, Roman 3
Penn Charter 19, Shanahan 12  first varsity game on PC's new turf field
KIPP DuBois 24, KIPP (DC) 0
Friendship Academy (DC) 26, Del-Val 14
SJ Prep 35, St. Ignatius (OH) 6
Germantown Academy 30, Hill School 15
Ryan 34, Neumann-Goretti 18
SCH Academy 41, Mastery North 6
 Not scheduled: Malvern

WEEK FOUR

TUESDAY, SEPT. 22
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Northeast 28, Washington 13
PUBLIC AAA
West Phila. 18, Boys' Latin 0
THURSDAY, SEPT. 24
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Lincoln 32, Edison 20
King 32, Roxborough 0
Franklin 41, Olney 8
PUBLIC AAAA LIBERTY
Mastbaum 48, Kensington 22
Central 13, Southern 12
Gratz 52, Bartram 0
Frankford 47, Fels 6
PUBLIC AAA
Dobbins 30, Future 6
Overbrook 22, Mastery North 9
PUBLIC AA
KIPP DuBois 52, Straw. Mansion 29
Del-Val 71, Palumbo 0
NON-LEAGUE
Interboro 19, Penn Charter 17
Wood 48, West Catholic 6
Ryan 21, Roman 14
Carroll 30, Penn Wood 8
O'Hara 39, Neumann-Goretti 36
FRIDAY, SEPT. 25
NON-LEAGUE
Germantown Academy 39, Academy New Church 12
Academy Park 21, Lansdale 7
La Salle 21, Malvern 14
Episcopal 23, Hill School 18
SATURDAY, SEPT. 26
NON-LEAGUE
Bonner-Prendie 18, Chester 14
Judge 38, SCH Academy 0
Steinert (NJ) 35, McDevitt 32
Conwell-Egan 35, Saunders Trade (NYC) 0
Imhotep 32, Friendship (DC) 14
 Not scheduled: Haverford School, Prep Charter, SJ Prep

WEEK FIVE

THURSDAY, OCT. 1
PUBLIC AAAA LIBERTY
Southern 22, Fels 0
PUBLIC AAA
West Phila. 20, Dobbins 14
PUBLIC AA
Del-Val 45, Straw. Mansion 0
FRIDAY, OCT. 2
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Northeast 38, Roxborough 12
Edison 6, Washington 0  first win over Washington since 1964
Olney 28, Lincoln 18
Franklin 33, King 12
PUBLIC AAAA LIBERTY
Bartram 40, Kensington 0
Central 36, Mastbaum 0
Gratz 38, Frankford 20
PUBLIC AA
Prep Charter 34, KIPP DuBois 0
NON-LEAGUE
La Salle at McDonogh (MD), 7  canceled (weather)
Malvern 33, SJ Prep 21
SATURDAY, OCT. 3
CATHOLIC AAA
Wood 41, Ryan 0
Bonner-Prendie 7, Carroll 6
CATHOLIC AA
Conwell-Egan 32, Neumann-Goretti 0
West Catholic 18, Lansdale 2
PUBLIC AAA
Overbrook 22, Boys' Latin 14
Imhotep 46, Mastery North 0
NON-LEAGUE
Bergen Tech (NJ) 40, Palumbo 14
Germantown Academy 41, McDevitt 6
Haverford School 41, Penn Wood 6
Lawrenceville (NJ) 41, Penn Charter 36
SCH Academy 23, Hill School 20
Academy Park 43, O'Hara 0
Judge 14, Salesianum (DE) 7
 Not scheduled: Episcopal, Future, Roman

WEEK SIX

THURSDAY, OCT. 8
PUBLIC AAAA LIBERTY
Gratz 52, Southern 6
PUBLIC AAA
Dobbins 28, Boys' Latin 26
NON-LEAGUE
Malvern 28, Roman 7
FRIDAY, OCT. 9
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Edison 16, Roxborough 14
Washington 6, Olney 6  tie; halted by lightning after regulation; was completed 10/20
Franklin 46, Lincoln 18
Northeast 40, King 26
PUBLIC AAAA LIBERTY
Bartram 40, Mastbaum 6
Fels 33, Kensington 8
Frankford 18, Central 7
PUBLIC AAA
Imhotep 44, Overbrook 0
PUBLIC AA
Palumbo 20, KIPP DuBois 14
CATHOLIC AAA
Carroll 22, O'Hara 21
CATHOLIC AA
West Catholic 28, Neumann-Goretti 0
NON-LEAGUE
Episcopal 42, Conwell-Egan 14
SATURDAY, OCT. 10
PUBLIC AAA
Mastery North 54, Future 6
PUBLIC AA
Prep Charter 40, Straw. Mansion 0
CATHOLIC AAA
Ryan 35, Bonner-Prendie 12
CATHOLIC AA
Lansdale 20, McDevitt 6
NON-LEAGUE
Haverford School 29, Judge 22
SJ Prep 28, St. Joseph Regional (NJ) 5
Del-Val 37, West York 29
Wood 27, La Salle 24
  Not scheduled: Gtn. Academy, Penn Charter, SCH Academy, West Phila.

WEEK SEVEN

THURSDAY, OCT. 15
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Northeast 44, Lincoln 7
PUBLIC AAAA LIBERTY
Southern 22, Mastbaum 18
FRIDAY, OCT. 16
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Olney 50, Roxborough 20
King 47, Edison 0
PUBLIC AAAA LIBERTY
Central 31, Fels 0
Bartram 22, Frankford 16
Gratz 61, Kensington 0
PUBLIC AAA
Imhotep 56, Dobbins 8
Overbrook 46, Future 8
PUBLIC AA
Prep Charter 46, Palumbo 8
INTER-AC LEAGUE
Haverford School 41, Penn Charter 40 (three OTs)
Malvern 33, Episcopal 14
CATHOLIC AA
Lansdale 34, Conwell-Egan 21
West Catholic 48, McDevitt 13
SATURDAY, OCT. 17
CATHOLIC AAAA
Judge 35, Roman 0
SJ Prep 49, La Salle 24
CATHOLIC AAA
Ryan 42, Carroll 6
INTER-AC LEAGUE
Gtn. Academy 21, SCH Academy 12
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Franklin 28, Washington 21
PUBLIC AAA
West Phila. 44, Mastery North 20
PUBLIC AA
Del-Val 40, KIPP DuBois 8
NON-LEAGUE
Straw. Mansion 46, Immaculate Conception (NJ) 32
Boys' Latin 52, People's Prep (NJ) 0
Bonner-Prendie 20, Neumann-Goretti 14
SUNDAY, OCT. 18
CATHOLIC AAA
Wood 50, O'Hara 7

WEEK EIGHT

TUESDAY, OCT. 20
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Olney 12, Washington 6  completion of suspended game from 10/9; resumption lasted 6 minutes
THURSDAY, OCT. 22
PUBLIC AAA
Boys' Latin 22, Mastery North 13
NON-LEAGUE
Dobbins 16, KIPP DuBois 14
FRIDAY, OCT. 23
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Northeast 2, Edison 0  forfeit; numbers shortage
Franklin 40, Roxborough 6
Washington 16, Lincoln 0
King 28, Olney 0
PUBLIC AAAA LIBERTY
Frankford 42, Kensington 0
Gratz 34, Central 6
Fels 32, Mastbaum 16
Bartram 37, Southern 0
PUBLIC AAA
West Phila. 44, Overbrook 22
PUBLIC AA
Palumbo 38, Straw. Mansion 6
CATHOLIC AAA
Ryan 26, O'Hara 13
NON-LEAGUE
Lansdale 21, Carroll 0
SATURDAY, OCT. 24
INTER-AC LEAGUE
Germantown Academy 27, Episcopal 24
Penn Charter 28, SCH Academy 14
Haverford School 31, Malvern 14
PUBLIC AAA
Imhotep 40, Future 0  stopped with 2:51 left in first quarter; mutual agreement
CATHOLIC AAAA
La Salle 49, Roman 14
SJ Prep 35, Judge 13
CATHOLIC AAA
Wood 38, Bonner-Prendie 14
CATHOLIC AA
McDevitt 41, Neumann-Goretti 20
West Catholic 23, Conwell-Egan 6
PUBLIC AA
Prep Charter 28, Del-Val 20
  All teams scheduled

WEEK NINE

THURSDAY, OCT. 29
PUBLIC AAAA LIBERTY
Frankford 42, Southern 16
PUBLIC AAA
Boys' Latin 40, Future 6
FRIDAY, OCT. 30
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Lincoln 25, Roxborough 0
King 34, Washington 24
Northeast 32, Olney 20
PUBLIC AAAA LIBERTY
Bartram 32, Fels 27
Central 46, Kensington 0
Gratz 56, Mastbaum 0
PUBLIC AAA
Dobbins 30, Mastery North 14
Imhotep 42, West Phila. 0
CATHOLIC AAAA
La Salle 41, Judge 14
CATHOLIC AAAA
Bonner-Prendie 20, O'Hara 0
Wood 54, Carroll 0
NON-LEAGUE
Overbrook 50, Palumbo 14
SATURDAY, OCT. 31
INTER-AC LEAGUE
Haverford School 45, SCH Academy 14
Malvern 34, Germantown Academy 7
Penn Charter 42, Episcopal 35
PUBLIC AAAA INDEPENDENCE
Edison at Franklin (Gratz), 6:30  canceled; 2-0 forfeit win for Franklin
CATHOLIC AAAA
SJ Prep 41, Roman 7
CATHOLIC AA
Lansdale 42, Neumann-Goretti 6
Conwell-Egan 31, McDevitt 20
NON-LEAGUE
Ryan 38, West Catholic 35
Spalding (Md.) 59, Del-Val 22
 Not scheduled: KIPP DuBois, Prep Charter, Straw. Mansion

WEEK 10

THURSDAY, NOV. 5
NON-LEAGUE
Washington 47, Mastbaum 6
Lincoln 52, Future 12
Roxborough 28, Kensington 14
Fels 26, Mastery North 14
Southern 28, Boys' Latin 6
FRIDAY, NOV. 6
PUBLIC AAAA QUARTERFINALS
Frankford 52, King 27
Gratz 58, Olney 0
Northeast 40, Bartram 18
PUBLIC AA SEMIFINALS
Prep Charter 53, Strawberry Mansion 8
Del-Val 48, Palumbo 6
SATURDAY, NOV. 7
CLASS A CITY TITLE
McDevitt 50, KIPP DuBois 12
PUBLIC AAAA QUARTERFINAL
Central 13, Franklin 12
CATHOLIC AA SEMIFINALS
Lansdale 35, Conwell-Egan 12
West Catholic 46, Neumann-Goretti 0
INTER-AC LEAGUE
Haverford School 42, Germantown Academy 14
Episcopal 17, SCH Academy 13
Malvern 37, Penn Charter 7
 Not scheduled: Dobbins, Edison, Imhotep, Overbrook, West Phila.; CL AAAA/AAA teams

WEEK 11

THURSDAY, NOV. 12 
NON-LEAGUE 
Washington 41, Palumbo 20
Mastery North at Franklin (29th & Chalmers), 2:30  canceled; no forfeit
Lincoln 25, Boys' Latin 22
Roxborough 40, Future 20
King 27, Southern 14
FRIDAY, NOV. 13
PUBLIC AAAA SEMIFINALS
Northeast 18, Frankford 12 (OT)
Gratz 19, Central 6
PUBLIC AA FINAL
Del-Val 36, Prep Charter 7
CATHOLIC AAAA SEMIFINAL
SJ Prep 49, Roman 13
NON-LEAGUE
Strawberry Mansion 20, Morrisville 19
SATURDAY, NOV. 14
CATHOLIC AAAA SEMIFINAL
La Salle 27, Judge 6
CATHOLIC AAA SEMIFINALS
Ryan 7, Bonner-Prendie 6
Wood 49, Carroll 6
CATHOLIC AA FINAL
West Catholic 7, Lansdale 6
PUBLIC AAA SEMIFINALS
Imhotep 70, Dobbins 0
West Phila. 28, Overbrook 8
DISTRICT 12/1 CLASS A SUBREGIONAL SEMIFINAL
McDevitt 51, Jenkintown 7
INTER-AC LEAGUE
Malvern 46, SCH Academy 20
Penn Charter 45, Germantown Academy 17
Haverford School 21, Episcopal 0
  Not scheduled: Bartram, Conwell-Egan, Edison, Fels, Kensington, KIPP DuBois, Mastbaum, O'Hara, Olney.

WEEK 12

TUESDAY, NOV. 17
NON-LEAGUE
Mastery North at Conwell-Egan (Truman), 6  canceled
FRIDAY, NOV. 20
CLASS A DISTRICT12/1 SUBREGIONAL FINAL
McDevitt 21, Delco Christian 9
CATHOLIC AAA FINAL
Wood 35, Ryan 7
SATURDAY, NOV. 21
CLASS AA CITY TITLE
West Catholic 28, Del-Val 18
CATHOLIC AAAA FINAL
La Salle 29, SJ Prep 28
PUBLIC AAAA FINAL
Gratz 54, Northeast 18
PUBLIC AAA FINAL
Imhotep 64, West Phila. 0
NON-LEAGUE
Carroll 20, Norristown 7
  Many teams not scheduled

WEEK 13/THANKSGIVING

STATE PLAYOFF GAMES
SATURDAY, NOV. 28
CLASS AA FIRST ROUND
West Catholic 55, New Hope-Solebury 14
FRIDAY, NOV. 27
CLASS AA FIRST ROUND
McDevitt 35, Marian Catholic 19
CITY TITLES
SATURDAY, NOV. 28
CLASS AAAA
La Salle 42, Gratz 15
CLASS AAA
Imhotep 20, Wood 14
THANKSGIVING RIVALRIES
CATHOLIC/INTER-AC
WEDNESDAY, NOV. 25
Malvern 49, O'Hara 7
CATHOLIC/PUBLIC
THURSDAY, NOV. 26
Ryan 35, Washington 7
Judge 35, Lincoln 14
Neumann-Goretti 26, Southern 24
Roman 49, Roxborough 6
PUBLIC/PUBLIC
WEDNESDAY, NOV. 25
Mastery North at Gratz   canceled
Mastbaum 42, Future 20
Imhotep at Del-Val   canceled 
THURSDAY, NOV. 26
Straw. Mansion at Edison   canceled
Boys' Latin 24, Olney 12
Franklin 13, Dobbins 8
Northeast 48, Central 20
Overbrook 22, West Philadelphia 14
Frankford 26, Prep Charter 21
CATHOLIC/SUBURBAN
THURSDAY, NOV. 26
Truman 18, Conwell-Egan 17
  Not scheduled: Bartram, Bonner-Prendie, Carroll, Del-Val, Edison, Episcopal, Fels, Gtn. Academy, Haverford School, Kensington, King, KIPP DuBois, Lansdale Catholic, Mastery North, Palumbo, Penn Charter, SJ Prep, SCH Academy, Straw. Mansion.

WEEK 14

FRIDAY, DEC. 4
CLASS AAA QUARTERFINAL
Imhotep (12-1) 46, Academy Park (1-1) 16    at Plymouth-Whitemarsh
CLASS A QUARTERFINAL
Old Forge (2-1) 51, McDevitt (12-1) 7    at Pleasant Valley, Brodheadsville
SATURDAY, DEC. 5
CLASS AAAA QUARTERFINAL
Parkland (11-1) 16, La Salle (12-1) 13  OT    at Northeast
CLASS AA QUARTERFINAL
West Catholic (12-1) 28, Dunmore (2-1) 10   at Northern Lehigh, Slatington

WEEK 15

FRIDAY, DEC. 11
CLASS AAA SEMIFINAL
Imhotep (12-1) 72, Saucon Valley (11-1) 27   at Bethlehem Liberty
SATURDAY, DEC. 12
CLASS AA SEMIFINAL
Southern Columbia (4-1) 34, West Catholic (12-1) 19   at Northern Lehigh, Slatington

WEEK 16

FRIDAY, DEC. 18
CLASS AAA FINAL
Imhotep (12-1) 40, Erie Cathedral Prep (10-1) 3   at Hersheypark Stadium

END OF SEASON